18 czerwca bieżącego roku Senat wniósł poprawki do nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt dotyczy przede wszystkim zasad szkolenia, kształcenia i zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów. Co jeszcze zakłada nowelizacja ustawy?
Uchwalono ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty
Ustawa dotycząca zawodu lekarza i lekarza dentysty nie była nowelizowana gruntownie od wielu lat. Od dłuższego czasu dochodziły do resortu zdrowia głosy środowiska, sygnalizujące, że dokument ten powinien zostać dokładnie i precyzyjnie przeanalizowany i zmieniony.
Z poglądem tym zgodził się minister zdrowia. Prace rozpoczęto od powołania zespołu. Jego skład utworzyli przede wszystkim młodzi lekarze oraz przedstawiciele Porozumienia Rezydentów, a także eksperci z dużych podmiotów leczniczych.
Prace nad nowelizacją ustawy zawodu lekarza i lekarza dentysty trwały bardzo długo. Podczas spotkań ministerialnego zespołu projekt zmian został szczegółowo przeanalizowany. Ponadto przeszedł proces szerokich konsultacji publicznych, w których trakcie dotarły kolejne uwagi.
18 czerwca bieżącego roku Senat zagłosował za projektem noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Teraz losy ustawy wraz z poprawkami zaważą się w Sejmie.
Główne cele nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty
Poprawa warunków kształcenia lekarzy, lekarzy dentystów oraz zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w systemie ochrony zdrowia, jest głównym celem projektu.
Przedstawione rozwiązania w nowelizacji ustawy mają zachęcić lekarzy i lekarzy dentystów do powrotu do kraju. Dokładniej ujmując, chodzi o specjalistów będących obywatelami Polski, którzy dyplom uzyskali w krajach nienależących do Unii Europejskiej.
Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zawiera również ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy obcokrajowców spoza UE. Kolejna nowość dotyczy wprowadzenia szybszej ścieżki potwierdzania kwalifikacji zawodowych przez lekarza i lekarza dentystę (wykształconych w Polsce).
Daje im możliwość szybszego przystąpienia do Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego już na ostatnim roku studiów. Ponadto dla osób będących na ostatnim roku szkolenia specjalizacyjnego, umożliwia przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza również centralny nabór na specjalizacje. Ma to zwiększyć szanse młodych medyków na dostanie się na wybraną przez nich profesję.
Ustawa o zawodzie lekarza – zmiany dla specjalistów spoza UE
Nowela ustawy wprowadza zmiany dla lekarzy spoza UE. Aby mogli wykonywać w Polsce pracę, muszą posiadać dyplom lekarza lub lekarza dentysty wydany w państwie nienależącym do Unii Europejskiej. Muszą posiadać świadectwo złożenia LEW (Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego) lub LDEW (dla lekarzy dentystów). Uzyskany przez nich dyplom musi potwierdzać ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów.
Zgodnie z poprawką Sejmu Okręgowe rady lekarskie będą miały trzy miesiące, na przyznanie lub odmowę prawa wykonywania zawodu dla lekarza spoza UE. Termin ten będzie egzekwowany od dnia złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań.
Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest długo wyczekiwana przez środowisko lekarskie. Jest kolejną inicjatywą ministerstwa tuż po projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty. Czy wszystkie zaproponowane zmiany zostaną wprowadzone do życia? O tym zadecyduje Sejm.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: