Resort zdrowia pod koniec maja bieżącego roku przekazał do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Oprócz zmian dotyczących urlopów szkoleniowych, wynagrodzeń oraz Lekarskich Egzaminów Końcowych w projekcie znalazły się m.in. zmiany dotyczące specjalizacji lekarskich, nowe stawki podczas dyżurów medycznych oraz zmiany dotyczące egzaminów lekarskich.
Zmiany specjalizacji lekarskich
Nowelizacja ustawy zakłada kilka kluczowych zmian dotyczących specjalizacji lekarskich. Jedna z nich nakreśla zmniejszenie liczby dostępnych specjalizacji po odbyciu stażu. Lekarze będą mogli wybierać spośród 50 specjalizacji, a nie jak dotychczas – 77 możliwości. Wiąże się to dokładnie z przeniesieniem dziewięciu specjalizacji do tzw. umiejętności, a także stworzeniem 18 specjalizacji szczegółowych.
Według nowych wytycznych naborem oraz postępowaniem kwalifikacyjnym zajmować się będzie Naczelna Izba Lekarska. Każdy medyk podczas szkolenia specjalizacyjnego będzie miał możliwość zmiany dziedziny oraz możliwość odbycia drugiej rezydentury w dziedzinach priorytetowych. W takim przypadku niezbędna będzie zgoda ministra. Lekarze, którzy dysponują już inną specjalizacją (zdobytą w trybie pozarezydenckim), będą mogli uczestniczyć dodatkowo w szkoleniu specjalizacyjnym w trybie rezydentury.
Pełnienie dyżurów medycznych oraz wykonywanie pracy zmianowej w nowym programie specjalizacji przebiegać będzie pod bezpośrednim nadzorem kierownika specjalizacji lub medyka, który zostanie wyznaczony przez kierownika specjalizacji.
Każdy lekarz podczas trwającej specjalizacji będzie mógł odmówić wykonywania samodzielnych dyżurów medycznych. Z takiej możliwości będą mogli tylko skorzystać przez okres jednego roku od rozpoczęcia specjalizacji, chyba że program specjalizacji stanowić będzie inaczej.
Nowe stawki za dyżury medyczne
Nowe wytyczne zawarte w projekcie przewidują nowe stawki za godziny pracy podczas wykonywania dyżurów medycznych. Każda przepracowana godzina nie może być niższa
od zwykłej, godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego danego lekarza. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania
z prawa do odpoczynku po odbytym dyżurze medycznym. Co bardzo istotne, taka sytuacja nie będzie wydłużać okresu szkolenia i nie będzie miała wpływu na zmniejszenie należnego wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę.
W projekcie zawarto również informacje dotyczące ponoszenia kosztów za przepracowane dyżury medyczne. Koszty wynagrodzeń za dyżury medyczne pełnione przez lekarzy rezydentów regulować ma minister zdrowia do wysokości 150% wynagrodzenia zasadniczego. Za wykonany dyżur w porze nocnej, każdą niedzielę, święto lub inny dzień wolny od pracy, koszty wynagrodzeń ponosić będą podmioty lecznicze, w których to rezydent przechodzi szkolenie specjalizacyjne.
Za sprawowanie nadzoru nad realizacją szkolenia specjalizacyjnego, kierownik specjalizacji otrzyma wynagrodzenie ze środków przekazywanych od ministra zdrowia.
Państwowy Egzamin Modułowy (PEM)
Podczas kształcenia specjalizacyjnego wraz z wprowadzeniem nowego projektu obowiązywać będzie Państwowy Egzamin Modułowy (PEM). Realizować go będzie Centrum Egzaminów Medycznych, korzystając z Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Aby medyk mógł przystąpić do Państwowego Egzaminu Modułowego, wpierw jego uprawnienia będzie musiał potwierdzić kierownik specjalizacji, a kolejno właściwa Okręgowa Izba Lekarska (OIL).
Do Państwowego Egzaminu Modułowego będzie mógł przystąpić medyk dopiero po zakończeniu pierwszego roku modułu podstawowego lub w trakcie ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego (w momencie, gdy medyk otrzyma potwierdzenie realizacji całego programu od kierownika specjalizacji). Egzamin składać się będzie z testów zawierających 100 pytań. Każde z nich zawierać będzie 5 odpowiedzi, z czego tylko jedna będzie właściwa. Pozytywne zaliczenie Państwowego Egzaminu Modułowego ma mieć również wpływ na większe wynagrodzenie dla medyka.
Według planu nowy projekt zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Zawiera wiele zmian w stosunku do aktualnych przepisów. Należy jednak wspomnieć, że znaczna część przygotowanej przez ministerialny zespół nowelizacji ustawy, nie została w ogóle uwzględniona w projekcie przedstawionym przez resort zdrowia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: