Z dniem 3 lipca bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące opieki rodziców nad dziećmi, a także opieki nad niepełnosprawnymi przebywającymi w szpitalach. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego opiekunowie częściowo zostali zwolnieni z opłat, które pokryje NFZ.
Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia
Do tej pory wszystkie dodatkowe dla szpitala koszty związane z pobytem opiekuna dziecka lub opiekuna osoby niepełnosprawnej, ponosił opiekun. Koszty te dotyczyły korzystania w szpitalu z łóżka, pościeli, używania odzieży ochronnej, mediów, a także wyżywienia. Zdarzały się również przypadki, w których opiekun musiał pokryć koszty za ładowanie telefonu, używanie czajnika elektrycznego lub lodówki w pomieszczeniu socjalnym, czy korzystanie nawet z krzesła i szafy.
Według nowych przepisów opiekunowie nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z samym pobytem. Powód takiej zmiany jest dość prozaiczny – nie za każdym razem pobyt taki powodował/powoduje koszty dla danej placówki medycznej. Opiekunowie będą jednak musieli dostosować się do ustalonych przez dyrekcję zasad związanych z nocowaniem, a także przebywaniem w placówkach medycznych. Według ministra zdrowia, korzyść z pobytu opiekuna przy łóżku dziecka jest bezcenna, więc nie należy traktować jej jak koszt, a jako dobrą inwestycję.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych również zwolnieni z opłat
Nowe przepisy dotyczą również opiekunów osób niepełnosprawnych przebywających w szpitalach. Należy wspomnieć, że nowe przepisy obejmą tylko opiekunów osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, bez względu na jego wiek.
Z nowymi przepisami wiążą się nowe zasady pobytu w szpitalu przedstawicieli ustawowych, a także opiekunów faktycznych (osób sprawujących stałą opiekę nad pacjentem, bez obowiązku ustawowego) osób niepełnosprawnych.
Dużą zasługę przy wprowadzeniu tych zmian miał Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. To on postulował ich wdrożenie, a także aktywnie uczestniczył podczas prac legislacyjnych. Według jego opinii, wsparcie osób najbliższych pozytywnie wpływa na lepszy komfort chorych i daje im zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa.
Pomimo zakazu…wyjątki pobierania opłat
Według planowanych zmian opiekunowie dzieci, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych przebywających w szpitalach, od lipca bieżącego roku mieli być całkowicie zwolnieni z płacenia za dodatkowe koszty ponoszone przez szpital. Plany, planami, a rzeczywistości stało się zupełnie inaczej.
Nowelizacja ustawy zawiera jednak przepisy, w których dopuszcza się pobieranie przez szpital od opiekunów bądź rodzin przebywających z dzieckiem na oddziale albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym opłat. Szpitale mogą więc pobierać opłaty za posiłki wydane opiekunom, korzystanie przez nich z pościeli oraz korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital.
Każdy szpital posiadał dotychczas swój własny cennik, dlatego można było zaobserwować duże rozbieżności cenowe, za te same usługi. Szpitale mogły i dalszym ciągu mogą dobrowolnie zrezygnować z obciążania opiekunów ponoszonymi kosztami. Podczas długiego pobytu chorego w szpitalu koszty dla opiekunów są bardzo duże i nie każdego na nie stać. W takich przypadkach dochodziło do sytuacji, kiedy szpitale zmniejszały częściowo opłaty lub całkowicie z nich zrezygnowały.
Wprowadzenie nowych przepisów częściowo odciąży opiekunów z ponoszonych dotychczas kosztów. Część z nich przejmie Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy jednak doczekamy się sytuacji, kiedy niezastąpiony dla pacjenta opiekun zostanie całkowicie zwolniony z opłat?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: