Według statystyk nowotwory stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny. W Polsce rocznie odnotowuje się ok. 150 tys. zachorowań i ok. 90 tys. zgonów z powodu choroby. Każdy wie, że im szybciej i wcześniej wykryty jest nowotwór, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego naukowcy wciąż szukają nowych metod, które pozwolą na wczesną diagnozę. Udało się!
Czym jest nowotwór ?
Proces powstawania raka to kancerogeneza, czyli nowotworzenie. Jest to bardzo zawiły proces i może trwać latami. Spróbujemy opisać to najłatwiej jak to możliwe. Rozpoczyna się on w wyniku działania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych (promieniowanie, wirusy, substancje chemiczne). W komórce występuje błąd w kodzie genetycznym i albo się ona obroni, naprawi uszkodzone DNA, albo przegra “walkę”. Zdarza się jednak, że błąd nie zostanie przez organizm wykryty. W wyniku tego komórka mutuje, co może doprowadzić do powstania nowotworu. Dalszy rozwój choroby zależy od jej indywidualnego charakteru.
Wcześniejsza metoda
Coraz bardziej popularne stały się nieinwazyjne testy. Okazuje się, że w wydychanym powietrzu u pacjenta występują pewne białka. Dzięki badaniom z zakresu chemii analitycznej wykazano zależność pomiędzy nimi a występowaniem nowotworu płuc czy krtani. Metoda dotąd wykonywana za pomocą tzw. worka Tedlara jest mało skuteczna, ponieważ pobierana jest niewielka ilości materiału, a dodatkowo transport próbek powoduje uszkodzenia mechaniczne. Stąd powstał pomysł na specjalny ustnik.
O krok do przodu
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali specjalny dwurożny ustnik do diagnostyki chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Został on zaprojektowany i wydrukowany na drukarce 3D ze specjalnego antybakteryjnego poliestru. Dzięki temu spełnia wszystkie wymagania dotyczące użytku, a co ważne może być wykorzystywany wielokrotnie po wcześniejszej sterylizacji. Kolejną ogromną zaletą ustnika jest szybkie przeprowadzenie testu na wykrycie choroby, dokładny wyniki, a dzięki temu wczesne zastosowanie profilaktyki. Jak wcześniej pisaliśmy, jest to ważne przy leczeniu.
Naukowcy, którzy wynaleźli ustnik, reprezentują Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii: dr Andrzej Swinarew, dr Barbara Szpikowska-Sroka, dr Hubert Okła, mgr Jadwiga Gabor, mgr Marta Łężniak, mgr Tomasz Flak, Mateusz Galeja, Grzegorz Nowicki oraz mgr inż. Klaudia Kubik.
Każdy, kto doświadczył choroby nowotworowej, osobiście czy w rodzinie wie, że ta metoda diagnostyki jest nadzieją dla kolejnych pokoleń.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: