Lista leków refundowanych publikowana jest zwykle co trzy miesiące. W związku
z pandemią ostatnia lista refundacyjna pojawiła się 1 marca i obowiązywała do końca sierpnia bieżącego roku. Z początkiem września, po półrocznej przerwie, na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowany został nowy wykaz leków refundowanych.
Wykaz leków refundowanych we wrześniu 2020 – jakie zmiany zajdą w porównaniu z listą sprzed pół roku?
Obecna lista leków refundowanych to zmiany w stopniu refundowania ponad 1000 leków. Za 433 z nich, pacjenci zapłacą mniej – są to między innymi Somatuline Autogel oraz Advagraf. Pierwszy z nich, wykorzystywany przy akromegalii oraz m.in. w leczeniu guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych, można obecnie kupić taniej aż
o 32,18. Drugi natomiast, pacjenci kupią w cenie niższej o 22,31 – to świetna wiadomość dla osób stosujących ten lek przy profilaktyce odrzucenia przeszczepów nerek lub wątroby.
Niestety jednak nowa lista refundacyjna wprowadza podwyżki w cenach aż 879 leków. Największe zmiany na niekorzyść pacjenta zostały wprowadzone w cenach leków takich jak: Milupa PKU 2 mix (stosowany u dzieci chorujących na fenyloketonurię
i hiperfenyloalaninemię) – cena została podniesiona z 3,20 zł do aż 129,85 zł!, Daivobet czy opatrunki Enstilar – w obu produktach wykorzystywane przy leczeniu łuszczycy cena została podniesiona do ponad 30 zł.
Od 1 września nie jest już refundowany oryginalny lek zawierający entekawir. Stosowano go w celu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Na liście pozostaje jednak wciąż 11 preparatów zawierających tę substancję. Zaprzestano także refundacji leku Keytruda 50 mg, który przepisywany jest w przypadkach leczenia czerniaka skóry lub błon śluzowych. Lek ten jednak wciąż będzie refundowany w niższym stężeniu (25 mg). Dodatkową zmianą jest brak refundacji dla leku MabThera w postaci roztworu do wstrzykiwań, wciąż jednak refundowany będzie ten lek w postaci dożylnej.
Lista leków refundowanych 2020 – nowe leki
Lista refundacyjna z początku września wprowadza także nowe leki refundowane, m.in.:
- Skyrizi (Risankizumabum) i Tremfya (Guselkumabum) – wykorzystywane przy leczeniu łuszczycy,
- Iclusig (Ponatinibum) – lek przepisywany chorym na białaczkę,
- Alunbrig (Brigatinibum) – substancja dodana do programu leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca,
- Verzenios (Abemaciclibum) – lek wykorzystywany w leczeniu raka piersi,
- Braftovi (Encorafenibum) i Mektovi (Binimetinibum) – leki przepisywane w przypadku czerniaka skóry lub błon śluzowych.
Dodatkowo wrześniowy wykaz leków refundowanych wprowadza całkowicie nowy program leczenia lekiem Qarziba (Dinutuximabum beta) pacjentów z nerwiakiem zarodkowym współczulnym.
Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Z początkiem września aż 114 leków będzie dostępnych bezpłatnie dla przyszłych mam. Na zmianę tą oczekiwano już od kilku miesięcy. Już teraz Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że lista leków refundowanych dla kobiet w ciąży będzie sukcesywnie powiększana.
Leki refundowane dla kobiet w ciąży to m.in: insuliny, syntetyczne hormony tarczycy, luteina
i leki przeciwnadciśnieniowe.
Na zakończenie warto wspomnieć, że zmiany w refundacji leków to nie jedyne zmiany istotne dla pacjentów i farmaceutów. Obecnie rząd pracuje nad pilotażowym programem opieki farmaceutycznej, a to oznacza, że niebawem być może poszerzy się zakres uprawnień farmaceutów.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: