Nefrostomia, zwana inaczej przetoką nerkowo-skórną jest zaliczana do grupy zabiegów urostomii. Wykonywana jest ze względów leczniczych, głównie w celu odprowadzenia zalegającego moczu w nerce. Pod koniec 2019 r. przeprowadzono w Polsce kilka innowacyjnych zabiegów implantacji stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej. Dzięki nim chorzy uwolnią się od nefrostomii.
Nefrostomia – na czym polega zabieg?
Podczas wykonywania zabiegu nefrostomii w obręb układu kielichowo-miedniczkowego wprowadzany jest odpowiedni cewnik nefrostomijny. Ze względu, że jest to inwazyjny zabieg chirurgiczny, przeprowadza się go przy podaniu znieczulenia miejscowego, a w niektórych przypadkach przy znieczuleniu ogólnym.
W czasie wykonywania zabiegu monitorowany jest na bieżąco stan organów wewnętrznych, a także tkanek za pośrednictwem ultrasonograficznego lub rentgenowskiego aparatu.
Pacjent w trakcie zabiegu ułożony jest w pozycji leżącej, brzuchem do spodu, lub lekko oparty na boku. Po przeprowadzeniu nakłucia skóry, wyprowadzony zostaje do wnętrza organizmu specjalistyczny drut, umożliwiający rozszerzenie danego miejsca. W ten sposób powstaje specjalny kanał, przez który lekarz wprowadza dren cewnika nefrostomijnego.
Dren umieszczany jest bezpośrednio w nerce i pełni funkcję transportującą – wyprowadza mocz z układu kielichowo-miedniczkowego na zewnątrz organizmu do specjalnego worka. Jego wielkość dopasowywana jest dla każdego chorego indywidualnie, tak aby mógł nosić go pod własnym ubraniem.
Innowacyjne stenty uwolnią chorych od nefrostomii
Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono w Polsce kilka zabiegów implantowania stentów moczowodowych i stentów cewki moczowej.
Odbyły się one w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a także w szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.
Podczas przeprowadzonych zabiegów wykorzystano stenty wykonane ze stopu niklu i tytanu (nitinol). Pokryto je medycznym silikonem, który dzięki swoim właściwościom – wysokiej elastyczności oraz pamięci materiałowej – ułatwił dopasowanie stentu do dróg moczowych pacjenta. Pomógł również w zachowaniu ich drożności.
Innowacyjne stenty wprowadzone zostały pacjentom endoskopowo przez cewkę moczową do dróg moczowych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dużych operacji w obrębie jamy brzusznej, a także umożliwia w przyszłości rekonstrukcję moczowodów.
Wykonane ze stopu niklu i tytanu stenty, wolniej ulegają zarastaniu kamieniem (kalcyfikacji), oraz umożliwiają bezpieczną wymianę i prawidłowe usunięcie implantu. Warto wiedzieć, że stosowane dotychczas na całym świecie stenty, były nieusuwalne z organizmu.
Alternatywa dla nefrostomii
W wyniku uszkodzenia moczowodu następuje niedrożność górnych dróg moczowych. Gdy takie zaburzenie trwa kilka miesięcy, nerka traci swoje funkcje, przestaje wydalać, a także produkować prawidłowo mocz.
Dotychczas stosowanym zabezpieczeniem wodonercza była nefrostomia, umożliwiająca odpływ moczu do worka umieszczonego na zewnątrz ciała chorego. Dla wielu osób przyczepiony do nogi plastikowy worek oznaczał koniec normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a w większości przypadków, nawet utratę pracy.
Dużą alternatywą dla nefrostomii są zabiegi implantowania stentów moczowodowych i cewkowych. Ta innowacyjna technologia przeznaczona jest dla osób cierpiących na nawrotowe zwężenie moczowodów lub cewki moczowej. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w wyniku urazu lub m.in. na skutek operacji urologicznych, ginekologicznych, chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej oraz miednicy, a także w wyniku leczenia radioterapią lub postępu choroby nowotworowej.
Pomimo iż zabieg implantowania stentów jest znany na świecie, to w Polsce wciąż uchodzi za innowacyjny. Dotychczas tego typu zabiegi przeprowadzono zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce, a warto wiedzieć, że od czerwca 2019 r. są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: