6 lipca br. w Ostrowi Mazowieckiej w szpitalu ortopedycznym oficjalnie oddano do użytku robot ortopedyczny Navio. Dzięki robotowi endoprotezoplastyka w szpitalu rozwinie się jeszcze bardziej, a lekarze będą mogli pomóc jeszcze większej liczbie osób.
Robot ortopedyczny do wszczepiania endoprotez już Polsce
Navio jest pierwszym w Europie Środkowowschodniej robotem, mającym wesprzeć lekarzy przy zabiegach precyzyjnego wszczepiania endoprotez stawu kolanowego. To bardzo dobra wiadomość dla zawodowych sportowców oraz dla osób starszych i schorowanych.
Robot ortopedyczny Navio – synonim szybkości i precyzji
Robota ortopedycznego Navio od 6 lipca można spotkać w szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej. Jest on w stanie przyspieszyć wszczepienie endoprotez o 20%. Oznacza to, że możliwe będzie wykonywanie większej ilości tego typu zabiegów. Obecnie endoproteza kolana w szpitalu
w Ostrowi Mazowieckiej wszczepiana jest 300 razy w roku. Dzięki wykorzystaniu Navio, jak przewidują ortopedzi, możliwe jest zwiększenie liczby tych zabiegów aż do 400!
Robot Navio dzięki swojej aptekarskiej dokładności w praktyce eliminuje konieczność późniejszej rewizji. Zmniejsza praktycznie do zera ryzyko popełnienia ewentualnego błędu
i dokonania zbyt daleko idącej ingerencji w staw kolanowy.
O czym jeszcze warto wspomnieć to fakt, że dzięki wykonaniu zabiegu wszczepienia endoprotezy, przy pomocy robota Navio znacznie skraca się czas rehabilitacji pacjenta. Dyrektor Szpitala – Artur Wnuk – przytoczył przykład pacjenta, który był operowany w sobotę i już w poniedziałek mógł zostać wypisany do domu!
Ortopedia na światowym poziomie
Szpital w Ostrowi Mazowieckiej może poszczycić się świetnym oddziałem ortopedycznym, który przyciąga pacjentów z całej Polski. Przyczyniają się do tego wysoce wykwalifikowani
i utalentowani specjaliści, a teraz także jedyny w Polsce robot ortopedyczny. Artur Wnuk, Dyrektor Szpitala w Ostrowi Mazowieckiej widzi, że robot przyniesie korzyści nie tylko pacjentom, ale także lekarzom.
Szpital w Ostrowi Mazowieckiej jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który posiada robota Navio. To oznacza, że wszyscy młodzi ortopedzi, którzy poważnie myślą
o endoprotezoplastyce, będą wiedzieli, że na mapie Polski jest taki ośrodek bardzo ambitnie do tego podchodzący, gdzie mogą nauczyć się ortopedii na europejskim, a nawet światowym poziomie – mówi Wnuk.
Wszystko wskazuje na to, że właśnie w stronę robotyki i zastosowania sztucznej inteligencji rozwijać się będzie się nie tylko endoprotezoplastyka, ale medycyna ogólnie. Na potwierdzenie tej tezy warto przywołać przypadek Bostonu, gdzie 70% operacji realizuje się za pomocą robota!
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: