Technologia RFID (Radio Frequency Identification) znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu oraz życiu codziennym. Jej obecność zaobserwować możemy m.in. w gałęziach gospodarki, takich jak sprzedaż detaliczna, produkcja, logistyka, transport. Można powiedzieć, że zadomowiła się na stałe w naszym życiu. A jakie zastosowanie znalazła w służbie medycznej?
Czym w ogóle jest RFID i jak to działa?
Radio Frequency Identification to technologia bezprzewodowego przesyłania danych. Działa za pomocą urządzeń nadawczo-odbiorczych. Wszystko odbywa się za pośrednictwem fal radiowych, które wykorzystując określone częstotliwości, przesyłają informacje do odbiornika. “Informacje” te umieszczone są na etykietach RFID, które zbudowane są z procesora (IC) i anten. System ten działa na zasadzie ciągłej współpracy anten z czytnikiem. Anteny pracują bez przerwy — odczytują sygnały z tagów. Przekazują informacje do czytnika, który przetwarza je na dane zrozumiałe dla aplikacji komputerowej, z której korzysta personel.
Znajdź sprzęt
W placówkach medycznych często dochodzi do sytuacji, kiedy nagle potrzebny jest określony sprzęt, którego akurat nie ma pod ręką. Zaczynają się niepotrzebne nerwy, poszukiwania. Jak go szybko zlokalizować? Tu zastosowanie znajduje RFID. Technologia ta tworzy system lokalizacji w czasie rzeczywistym (real time location system).
Wystarczy mieć pod ręką tablet lub komputer — na monitorze szybko zobaczymy lokalizację danego przedmiotu. To prosty przykład na ograniczenie wydawania pieniędzy. RFID pomaga namierzyć sprzęt, który “wydaje się” być zaginionym.
Namierz… pacjenta
Innym przykładem jest elektroniczny system identyfikacji pacjenta. To praktycznie standard i większość placówek medycznych z niego korzysta. Zastąpił on starodawne bransoletki czy ręcznie wypisywane karty wieszane na łóżkach chorych. Dużą popularnością cieszą się opaski z kodem QR. A co na to RFID? Oczywiście powstały już takie opaski korzystające z tej technologii. Różnica pomiędzy opaskami to przede wszystkim koszt. Opaski RFID są to przedmioty wielokrotnego użytku, podczas gdy te z kodem QR można zastosować tylko jeden raz.
Informacje na opaskach RFID można zmieniać, dodawać nowe, kasować oraz uzupełniać. Śmiało można stwierdzić, że zakup jej, jest jednorazowym wydatkiem i pozwoli zaoszczędzić placówkom medycznym dużo pieniędzy. Pojemność informacji na opaskach to kolejna znacząca różnica. RFID w porównaniu do opasek QR oprócz danych chorego może gromadzić informacje o jego chorobie, podawanych lekach, ich dawkach, jak również o planowanych zabiegach.
Trzecią również znaczącą różnicą między opaskami jest sposób ich odczytu. Tag RFID jest tak zaprojektowany, że informacje z opaski można odczytać nawet z pewnej odległości, podczas gdy te z opasek QR należy zeskanować bezpośrednio z przyłożenia do czytnika. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas podczas obchodu oraz jest bardziej wygodne dla chorego. Opaski RFID dają nam również możliwość w szybkim zlokalizowaniu pacjenta oraz jego monitoringu. Skoro technologia pozwala odszukać sprzęt, to czemu nie pacjenta?
Radio Frequency Identification pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, zmniejszyć koszty, pomóc w lokalizacji sprzętu, bądź pacjenta, to przede wszystkim duża pomoc dla wszystkich placówek medycznych.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: