Fundusze Europejskie to jedno z ważnych źródeł finansowych, dzięki któremu unowocześniane są kolejne obszary życia Polaków. Ministerstwo Zdrowia również sięga do budżetu UE, by – mimo trudności – krok po kroku modernizować szpitale, uzupełniać ich wyposażenie i kształcić personel. Jakie projekty będą realizowane z ostatnio pozyskanych funduszy?
Przygotowanie i wdrożenie projektu TOPSOR
W sierpniu 2019 oficjalnie została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym o dofinansowaniu projektu pod tajemniczą nazwą TOPSOR. O co chodzi?
TOPSOR to Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR). O planach zmian w kolejkowaniu pacjentów na SOR jest głośno od kilku miesięcy. Najnowsze ustalenia zakładają, że pacjenci będą „kolejkowani” w oparciu o wyniki konkretnych, wykonanych na miejscu badań. To wymaga wdrożenia w oddziałach ratunkowych automatów biletowych, tabletów medycznych, kardiomonitorów i szeregu innych usprawnień. System TOPSOR ma mierzyć czas oczekiwania pacjenta, parametry medyczne – ma po prostu nadawać konkretną kategorię pacjentowi.
Aby było to możliwe, niezbędne jest wyposażenie 232. szpitali i w ogóle – przygotowanie systemu. Kto będzie odpowiedzialny za wdrożenie TOPSOR w Polsce? Lotnicze Pogotowie Ratunkowe! O Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym słyszymy zwykle w przypadku wypadków, kiedy szybki transport osób rannych jest po prostu konieczny. W Polsce funkcjonuje już ponad 10 lat. Okazuje się, że mając to cenne doświadczenie w „nagłych” i skomplikowanych przypadkach – Lotnicze Pogotowie Ratunkowe najlepiej przygotuje ten system. Na ten cel przeznaczone będzie 40 milionów złotych, z czego ponad 33 miliony pochodzą z Funduszy Europejskich.
Rozbudowa i doposażenie Szpitala w Katowicach
Z unijnych funduszy skorzysta również Szpital MSWiA im. Sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach. Dla szpitala zostało przekazanych 15 milionów zł – z tej kwoty 3 miliony to fundusze pozyskane z UE. Co władze szpitala chcą zrobić z tak dużą kwotą?
W pierwszej kolejności ważne będzie doposażenie szpitala w podstawowe (a jednocześnie ciągle zużywające się) sprzęty. Największa uwaga przykładana jest jednak do dobudowania do szpitala w pełni wyposażonego, nowoczesnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Ma to być wręcz modelowy oddział m.in. z podjazdem dla specjalistycznego transportu, przestrzenią, w której będzie odbywała się „segregacja” pacjentów (zapewne przy użyciu systemu TOPSOR).
Powstanie ośrodek leczenia niepłodności
Jeszcze jedną inwestycją realizowaną po części z Funduszy Europejskich, o której warto wspomnieć, jest stworzenie ośrodka leczenia niepłodności we Wrocławiu. Ma być on częścią 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.
Powstający ośrodek ma zwiększyć dostęp do specjalistów, którzy pomogą zdiagnozować i prowadzić leczenie par, które borykają się z niepłodnością. Inwestycje tego typu są większą częścią „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”. Cały program ma wartość ponad 3,5 miliona złotych. W tej kwocie aż 1 milion to pieniądze pochodzące z Funduszu Europejskiego.
Wspomniane w artykule projekty to tylko wybrane spośród tych, których umowy zostały podpisane w lipcu i sierpniu. Warto kibicować Ministerstwu Zdrowia nie tylko w dalszym pozyskiwaniu funduszy, ale również mądrym ich wykorzystaniu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: