Zespołowi naukowców z Michigan State University udało się wyhodować miniserce, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć, a więc i leczyć choroby serca. To pierwsze tego typu osiągnięcie w historii medycyny!
Miniserce stworzone z komórek macierzystych może leczyć wrodzone choroby
Stworzone przez naukowców z Michigan miniaturowe serce z komórek macierzystych posiada wszystkie pierwotne typy komórek serca, strukturę komór i tkanki naczyniowej. Takie miniserce powstawało przez kilka tygodni, w sposób w jaki powstaje rzeczywiste serce.
Naukowcy mogli zaobserwować powstawanie serca, jak gdyby w całym procesie brał udział ludzki embrion. Oznacza to prawdziwy przełom w medycynie! Pozwala obserwować rozwój serca, a tym samym wychwycić moment, gdy pojawiają się wrodzone choroby serca. Dzięki temu lekarze mogą lepiej zrozumieć choroby, a zrozumienie jest pierwszym krokiem do wyleczenia.
Jak stworzono miniserce?
Organoidy, z których stworzone zostało miniserce to zminiaturyzowane i uproszczone wersje narządu, które odzwierciedlają jego anatomię. Organoidy serca zostały stworzone przy wykorzystaniu indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Jak mówi Aitor Aguire – jeden z naukowców uniwersyteckich – przeprowadzony został bioniżynieryjny proces, dzięki któremu komórki macierzyste przechodzą proces rozwoju taki jak rzeczywisty embrion, a potem płód.
Wykorzystywane w tworzeniu miniserca komórki macierzyste pochodzą od dorosłych pacjentów, którzy wyrazili zgodę na ich użycie. Następnie, jak już zostało wspomniane
w poprzednim akapicie, komórki te hoduje się przez kilka tygodni, w tym czasie obserwując ich rozwój. Po kilku tygodniach powstaje w pełni funkcjonujące ludzkie miniserce.
Przyszłość w jasnych barwach
Miniserce nie jest jedynym narządem stworzonym w ten sposób. Do tej pory naukowcom udało się wyhodować także: jelita zawierające kosmki wchłaniające składniki odżywcze, organoidy żołądka, które wytwarzają kwasy trawienne, miniaturowe nerki oraz zestaw narządów – wątrobę, trzustkę i drogi żółciowe.
Wszystko to napawa optymizmem. Rozwój tej dziedziny medycyny oznacza bowiem zrozumienie powstawania wad wrodzonych i stworzenie nowych sposobów leczenia. Warto w tym miejscu nadmienić, że tworzenie organów z komórek macierzystych jest relatywnie szybkie. Pozwala również na hodowanie wielu jednocześnie, co oznacza oszczędność czasu
i pieniędzy.
Dodatkowo sposób ten nie narusza zasad etycznych i można go nazwać w pełni czystym moralnie – nie wymaga wykorzystywania prawdziwych płodów, a także ma szansę ograniczyć badania nad lekami pochodzenia zwierzęcego. Warto także dodać, że dziś są to narządy, które pozwalają nam lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizmu, jednak kiedyś przy wykorzystaniu tej wiedzy być może będzie możliwe produkowanie tkanek do przeszczepów.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: