Temat cyfryzacji i wdrażania innowacji w polskich szpitalach w ostatnich miesiącach jest mocno nagłaśniany. Media donoszą o kolejnych e-narzędziach: e-recepty, e-skierowania, e- rehabilitacja, e-wizyta… O wielu nowościach pisaliśmy już na portalu CyfrowySzpital.pl, a oczywiście temat nadal nie jest wyczerpany. Cyfryzacja to nie tylko nowoczesne systemy, technologie. To też ludzie, którzy stoją za dziejącymi się zmianami.
Technologia w służbie społeczeństwu
Za wprowadzaniem tych innowacji w służbie zdrowia stoją konkretni ludzie – nie tylko lekarze, farmaceuci, pracownicy i zarządzający ośrodkami leczenia, ale również (a może przede wszystkim) innowatorzy, wizjonerzy. To oni z pomysłów tworzą rzeczywistość. Tylko w Polsce, w ciągu ostatniego roku, powstało kilkanaście innowacyjnych rozwiązań wspierających służbę zdrowia. Można tutaj wymienić, chociażby StethoMe (elektroniczny stetoskop), iWound, AISENS czy SWAL – System Weryfikacji Autentyczności Leków, który jest odpowiedzią marki Lideo na wymóg serializacji.
Ambasador innowacji
Przy wdrażaniu w aptekach wspomnianego już Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków pracuje Marcin Gieracz, Wiceprezes Lideo S.A. Jest jedną z tych osób, które śmiało można nazwać „ambasadorami innowacji” – ze szczególnym naciskiem na szpitale, apteki, służbę zdrowia. Rozwija wizję cyfrowego szpitala, zarządza działaniami wdrażającymi innowacje w branży szpitalnej i nie tylko.
Jak sam mówi: „innowacyjność to stan ducha, a nie kwestia finansów”. O tym, dlaczego ważne jest nastawienie, co innowacje mogą zmienić w służbie zdrowia i dlaczego warto w nie inwestować przeczytacie w wywiadzie udzielonym przez Marcina Gieracza portalowi „Kariera w Farmacji”.
Przyszłość należy do Pokolenia [ i ]
Na rynku pojawiają się młodzi, zdolni programiści. Osoby o wielu umiejętnościach, łączące twarde umiejętności z wrażliwością na sytuację społeczną, gospodarczą. To przedstawiciele Pokolenia [ i ], wykorzystujący umiejętności, by zmieniać otoczenie, przekraczać granice w służbie innym ludziom.
Korzyści z wdrożenia pomysłów Pokolenia [ i ] jest wiele. Czy jednak starczy odwagi, by z nich w pełni skorzystać?
Opracowanie własne/Redakcja