Każdego roku na półki sklepowe trafia niezliczona ilość nowych produktów leczniczych. Wybrane przez nas produkty mogą całkowicie zmienić sposób leczenia czy diagnozowania: cyfrowe leki, miniaturowe urządzenia do monitorowania pracy serca to jedynie mały odsetek nowych technologii, które zmieniają medyczny świat.
Abilify MyCite — pigułka, która informuje
Niemalże połowa ludzi, którzy potrzebują codziennych leków, nie przyjmuje ich zgodnie z zaleceniami lekarza. To zmniejsza ich skuteczność, a może nawet wywoływać skutki uboczne. Szczególnie leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi musi być bardziej kontrolowane. Ludzie z takim schorzeniem często mają problem z odpowiednim dawkowaniem leków.
Nowoczesna pigułka leku przeciwpsychotycznego Abilify, z dołączonym czujnikiem, pozwala lekarzom i pacjentom śledzić dawkowanie i wchłanianie leku. Po połknięciu wbudowane czujniki generują sygnał elektryczny, który odbiera specjalny plaster umieszczony na skórze. Stamtąd informacje są przesyłana do pobliskiego urządzenia mobilnego z odpowiednią aplikacją.
Taki system pozwala ponadto zbierać dane na temat poziomu aktywności pacjenta. Samodzielnie zgłasza też odpoczynek, poziom nastroju. Informacje te mogą być udostępniane specjaliście, czy wybranym członkom rodziny. Przeciwpsychotyczna pigułka Abilify MyCite jest pierwszym cyfrowym lekiem, który uzyskał aprobatę FDA. Producent czujnika planuje wprowadzić urządzenie monitorujące także do innych leków.
Abbott’s Confirm Rx – monitor serca wielkości spinacza biurowego
Zaburzenia rytmu serca — kiedy bije ono zbyt szybko lub zbyt wolno — może powodować udary i zawały. Jeśli pacjent ma podejrzane objawy, takie jak kołatanie serca lub omdlenia, lekarz kardiolog musi często sprawdzać arytmię. Dotychczas w tym celu używano Holtera — urządzenia do rejestrowania sygnałów elektrycznych kontrolujących skurcz serca. Z wyglądu przypomina małą skrzynkę z elektrodami przyczepionymi do klatki piersiowej.
Noszenie takiego urządzenia, czasem nawet przez kilka dni bez przerwy, bywa raczej nieporęczne, tym bardziej że nie jest ono wodoodporne. Ten problem rozwiązuje nowe urządzenie Abbott’s Confirm Rx, które jest wielkości spinacza biurowego. Wszczepia się go pod skórę. Ten niewielki aparat w sposób ciągły monitoruje aktywność elektryczną serca, wykonując elektrokardiogram. Dokonuje tych samym pomiarów co jego „poprzednik”, a wszelkie dane przesyła za pośrednictwem Bluetooth na smartfona. Takie urządzenie jest znacznie mniej uciążliwe dla pacjentów i pozwala swobodnie wykonywać codzienne czynności.
Butterfly iQ — ultradźwięki dla wszystkich
Ultradźwięki są niezwykle przydatne: umożliwiają lekarzom wizualizację naszych narządów wewnętrznych, mięśni, ścięgien, a nawet naczyń krwionośnych w sercach. Urządzenia do wykonywania tego rodzaju pomiarów są również dużych rozmiarów, a ich koszty są bardzo wysokie. Do ich budowy potrzebne są kosztowne kryształy piezoelektryczne — dobierane są w taki sposób, aby sygnał odpowiednio docierał do różnych części ciała.
Wysokie częstotliwości docierają do płytkiej tkanki tuż pod skórą, podczas gdy niskie wizualizują tkankę głęboko pod skórą, na przykład mięsień sercowy. Butterfly iQ jest inny. Zamiast drogiego, piezoelektrycznego kryształu, urządzenie wykorzystuje znacznie tańszy chip krzemowy, który może generować częstotliwości potrzebne na każdej głębokości.
Zmniejsza to koszt urządzenia ultradźwiękowego z 20 000 dolarów lub więcej do zaledwie 2000 dolarów. Zakup jest w zasięgu większej liczby lekarzy! Być może nowatorski produkt jest nie tak dokładny, jak jego droższe odpowiedniki, za to ma jeszcze jedną zaletę — można go zmieścić w kieszeni.
Tempo rozwoju technologicznego ciągle przyspiesza, co ma duży wpływ na opiekę medyczną na całym świecie. Tych kilka rozwiązań w medycynie pokazuje, jak nauka, technologia i twórcze myślenie mogą pomóc nam żyć łatwiej, lepiej, a nawet dłużej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: