Na całym świecie trwają intensywne badania naukowców w celu stworzenia skutecznego leku na COVID-19. Wyniki z przeprowadzonych badań kilku leków, napawają sporym optymizmem. Na przełom w leczeniu jest jeszcze za wcześnie, a testowane leki, czeka teraz seria kolejnych badań klinicznych.
Badania kolejnych leków na COVID-19
Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 naukowcy próbują znaleźć skuteczny lek przeciwko tej chorobie. Rozpoczęły się więc intensywne prace badawcze, prowadzone zarówno przez instytucje naukowe, jak i ośrodki badawczo-rozwojowe firm farmaceutycznych.
Wprowadzenie skutecznego leku do powszechnego użytku pozwolić ma na bezpieczne zwalczenie wirusa w organizmie człowieka. W efekcie – poprawić stan zdrowia najciężej chorych oraz przyspieszyć zdrowienie pacjentów.
Obecnie na całym świecie naukowcy testują dziesiątki leków na koronawirusa. Jak dotąd nie ma niestety jeszcze sprawdzonego leczenia COVID-19. Otrzymane pierwsze wyniki z przeprowadzonych badań kilku leków, napawają jednak sporym optymizmem. Jak podkreślają naukowcy, na przełom jest jeszcze za wcześnie, lecz lek na koronawirusa jest już bliżej, niż dalej.
Pozytywne wyniki otrzymano, podając pacjentom m.in. remdesivir, eksperymentalny lek przeciwwirusowy oraz hydroksychlorochinę, która w połączeniu z azytromycyną okazała się jeszcze bardziej skuteczna.
Powyższe leki przetestowane zostały na małej grupie pacjentów. Aby potwierdzić ich skuteczność, przejść muszą jeszcze szereg kolejnych badań klinicznych.
Remdesivir – lek, który może zwalczyć koronawirusa?
Remdesivir to lek, który został opracowany przez amerykańską spółkę Gilead Sciences. Stworzono go do walki z wirusem Ebola i choroby marburskiej. Ponadto lek wykazuje również działanie przeciwwirusowe przeciwko innym jednoniciowym wirusom RNA. Wśród nich można wymienić m.in. wirusy: RSV, Nipah, Hendera, Junin, gorączkę Lassa oraz koronawirusy – MERS i SARS.
Ze względu na tak duże działanie przeciwwirusowe, naukowcy postanowili wykonać badania Remdesiviru w leczeniu COVID-19. We wstępnych badaniach udział wzięły 53 osoby leczone w USA, Kanadzie, Europie oraz Japonii. Lek podawano chorym przez 10 dni, a po 18 dniach stan zdrowia 36 pacjentów (68 proc.) się poprawił. Otrzymane pierwsze wyniki byłe na tyle obiecujące, że lek ten postanowiono przetestować na większej liczbie pacjentów.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych w USA, w których udział już wzięło 1090 pacjentów, stwierdzono, że lek podawany pacjentom z korowawirusem, pozwala o 30 proc. skrócić czas powrotu do zdrowia w porównaniu do osób badanych, którym podawano placebo. Aby ustalić ostateczne działanie Remdesiviru, należy wykonać kolejne badania na większej grupie osób.
Hydroksychlorochina i azytromycyna – czy razem pokonają COVID-19?
Już w marcu bieżącego roku zespół francuskich lekarzy z Marsylii, wykonał badania hydroksychlorochiny przeciwko COVID-19. W przeprowadzonym badaniu udział wzięło 36 osób. Sześciu pacjentów bezobjawowych, 22 z objawami infekcji górnych dróg oddechowych i ośmiu mających objawy infekcji dolnych dróg oddechowych. Terapię otrzymało 20 z nich, a pozostałych 16, stanowiło tzw. grupę kontrolną.
Przez okres testów, pacjenci otrzymywali dziennie 600 mg hydroksychlorochiny. Również codziennie pobierano im wymaz z jamy nosowo-gardłowej.
Wśród 20 pacjentów leczonych hydroksychlorochiną, sześciu z nich otrzymywało dodatkowo azytromycynę (500 mg na 1 dzień, a następnie 250 mg na dobę, przez kolejne cztery dni), aby zapobiec infekcji bakteryjnej. Osoby poddane terapii wykazały znaczące zmniejszenie nosicielstwa wirusa po 6 dniach od momentu dodania azytromycyny.
W wyniku przeprowadzonych testów zespół francuskich lekarzy stwierdził, że leczenie hydroksychlorochiną istotnie wpływa na redukcję / zniknięcie wirusa u pacjentów z koronawirusem. Terapia okazała się jeszcze bardziej skuteczna po włączeniu do leczenia – azytromycyny.
Również polscy badacze pracują nad lekiem na koronawirusa. Czy jednak ich wysiłki okażą się decydujące na drodze do wynalezienia lekarstwa na Covid-19?
Od momentu wybuchu pandemii COVID-19, wciąż ludzie zadają sobie jedno pytanie: kiedy zostanie stworzony skuteczny lek przeciwko tej chorobie? Odpowiedzi nie zna nikt, a badania kolejnych leków, już wkrótce mogą okazać się przełomem w leczeniu koronawirusa.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: