Przy polskich uniwersytetach medycznych od paru lat tworzone są centra symulacji. Tego typu ośrodki to nowa forma kształcenia personelu medycznego. Każde centrum tworzone na wzór prawdziwego szpitala. Teraz przyszedł czas na… mobilne centrum symulacji medycznej.
(Lokalne) centra symulacji już są
Pierwsze centrum symulacji medycznej prowadzone przez uczelnię niepubliczną powstało w Dąbrowie Górniczej. Otworzyła ją Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego. Powstała tam sala SOR-u, zawierająca najnowocześniejszy sprzęt.
Znajdują się w niej również sale dydaktyczne — przystosowane do debriefingu, kokpit dyspozytorski. Centrum posiada w pełni wyposażony ambulans, służący jako mobilne centrum symulacji medycznej. A to wszystko powstało, w celu zwiększenia umiejętności praktycznych i kwalifikacji studentów.
W Zabrzu Śląski Uniwersytet Medyczny otworzył również Centrum Symulacji Medycznej. Powstało tam 7 sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy. Nowe centrum posiada ponad 50 unitów stomatologicznych, gdzie przyszli stomatolodzy mogą ćwiczyć borowanie, leczenie kanałowe czy protetykę. Dzięki modelom zębów (pokazujących różne przypadki kliniczne) studenci nauczą się jak leczyć próchnicę, zakładać wypełnienia czy wykonać preparację kanałową.
Symulatory porodowe, nauczą studentów przyjmowania porodu fizjologicznego, wykonają stymulację towarzyszących porodowi patologii, jak dystocja barkowa czy poród pośladkowy. Centrum posiada również symulator pacjenta w sali operacyjnej, który wyposażony został w nowatorski system fizjologicznego płuca, reagującego automatycznie na podawane leki, wykonaną tlenoterapię oraz wentylację zastępczą, który rozpoznaje skuteczność działania.
To tylko niektóre z przykładów centrów symulacji — osobne artykuły można by poświęcić pierwszemu centrum w Polsce (funkcjonuje w Katowicach) lub największemu centrum (działa w Łodzi).
Centrum “na kółkach”
Lekarze uczą się przez całe życie — nie ma co dyskutować z tym powiedzeniem. Ważny jest ich wkład własny — poszukiwanie informacji, studiów, szkoleń, konferencji, wymian. Równie ważne jest jednak zapewnienie im odpowiednich warunków, miejsc do zdobywania wiedzy.
Mobilne centrum symulacji medycznej pozwoli lekarzom zaoszczędzić czas, który musieliby poświęcić na dojazd do miejsca edukacyjnego. To centrum przyjedzie do nich i będą mogli wykorzystać jego zasoby. Oszczędność czasu, który można poświęcić pacjentom — to główna idea powstania mobilnych centrów symulacji medycznych.
Oczywiście — oprócz czasu są inne, wymierne korzyści z istnienia takich mobilnych centrów. Ważny jest również aspekt nauki praktycznej. Zamiast wykładów, konferencji — lekarze będą mogli przećwiczyć swoje umiejętności na symulatorach.
Fragment szpitala w naczepie TIR-a
Mobilne centrum symulacji medycznej, które ma zostać stworzone przez specjalistów z Collegium Medicum UJ w Krakowie do 2020 roku, będzie dedykowane rozwijaniu umiejętności niezbędnych do pomocy osobom starszym.
TIR ruszy w tournée po Polsce tirem z naczepą, w której odtworzony będzie “fragment” szpitala. Dzięki tak mobilnemu rozwiązaniu będą mogli dotrzeć do najdalszych miejsc naszego kraju. Naczepa tira będzie miała długość 14 metrów, a po jej zaparkowaniu i rozłożeniu, nawet szerokość 5,5 metra.
Mobilne centrum symulacji medycznej to niewątpliwie ciekawa forma rozwijania kompetencji lekarzy, ale również — zmieniania służby zdrowia. Oby takich mobilnych rozwiązań było jak najwięcej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: