Koronawirus nie odpuszcza – liczba zachorowań wciąż wzrasta, a służba zdrowia jest
w coraz gorszej kondycji. Nic więc dziwnego, że w aptekach zaczęły pojawiać się kontrole sanepidu. Nie są to oczywiście jedyne miejsca, które postanowiła skontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna. Biorąc pod uwagę fakt, że celem apteki jest ochrona lub przywrócenie zdrowia pacjenta, kontrole w aptekach są nad wyraz zrozumiałe.
Sanepid kontroluje apteki w związku z koronawirusem
Państwowa Inspekcja Sanitarna zleciła kontrole sanepidu w aptekach. Ma to związek
z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 dotyczącą ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na terytorium Polski.
Od 8 sierpnia do 13 września na terenie kraju dokonano aż 140 tysięcy kontroli! Tylko
w samych aptekach przeprowadzono 2387 inspekcji. Na wszystkie te kontrole wystawiono jedynie 16 mandatów. Dodatkowo udzielono 333 pouczeń, a w 21 przypadkach zapadły decyzje administracyjne nakazujące usunięcie nieprawidłowości.
W statystykach możemy znaleźć również informację, że podczas kontroli zapadło również 786 innych decyzji, które mogą być choćby związane z działalnością edukacyjną
i przekazaniem materiałów edukacyjnych.
Wszystkie powyższe dane pokazują, że farmaceuci oraz właściciele aptek bardzo odpowiedzialnie podchodzą do obowiązujących obostrzeń i środków bezpieczeństwa.
Wytyczne dla aptek
Kontrola sanepidu w aptece będzie zwracać uwagę na kilka istotnych elementów. Poniżej zamieszczamy listę wytycznych zebranych przez NEUCA i zatwierdzoną przez GIS:
- Apteka jest wyposażona w środki do dezynfekcji rąk dla klientów lub zapewnia im rękawiczki jednorazowe.
- Lady i stanowiska kasowe są dezynfekowane z częstotliwością nie mniejszą niż raz na godzinę.
- Apteka daje pracownikom rękawiczki jednorazowe lub wyposaża ich w środki do dezynfekcji dłoni.
- Odstęp między stanowiskami pracy wynosi co najmniej 1,5 metra.
- Farmaceuta będąc w bezpośrednim kontakcie z klientem ma prawidłowo założoną maseczkę, bądź zasłania usta i nos za pomocą przyłbicy, kasku ochronnego lub fragmentu odzieży.
- Farmaceuta pilnuje, aby osoby wchodzące do apteki (klienci, kurierzy, przedstawiciele handlowi etc.) dezynfekowali dłonie zaraz po wejściu oraz mieli zasłonięte usta i nos.
Na zakończenie warto dodać, że apteki w czasie, gdy koronawirus wciąż jest bardzo realnym i dużym zagrożeniem, zyskują coraz większą rolę i wagę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wzrasta liczba kupowanych w aptekach farmaceutyków.
Polacy coraz bardziej ufają farmaceutom w zakresie ochrony przed chorobami, ponieważ stali się oni pierwszymi osobami kontaktowymi z pacjentami.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: