Czy istnieje coś takiego jak “kodowanie medyczne”? Oczywiście! Wykorzystali je pracownicy Fujitsu Laboratories of Europe. Oparte na sztucznej inteligencji (Al) rozwiązanie wspierać będzie zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM).
Współpraca, która przynosi efekty
Już od kilku lat Laboratoria Fujitsu of Europe zajmują się projektami klinicznymi, kooperując z wieloma partnerami innowacji w sektorze opieki zdrowotnej. Jednym z partnerów jest znany na całym świecie – madrycki Szpital Kliniczny San Carlos, którego dyrektorem ds. Medycznych jest dr Julio Mayor.
Uważa on, że dzięki współpracy z Laboratoriami Fujitsu w Europie, szpital Kliniczny San Carlos osiąga dużo większą wydajność, wciąż poszukując nowych sposobów usprawnienia procesów podejmowania decyzji klinicznych.
Dostępne obecnie systemy elektronicznej dokumentacji w większości przypadków, nie spełniają wymagań relacji na linii lekarz-pacjent. Rozwiązanie stworzone przez Fujitsu Laboratories of Europe, które oparte jest na sztucznej inteligencji (Al), ułatwia sprawowanie kontroli nad elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM), ulepszając proces podejmowania decyzji klinicznych.
Technologia Fujitsu Laboratories of Europe
Nowa technologia eksploracyjnej analizy tekstu, pomaga w sprawowaniu kontroli nad elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM). Pozwala na automatyzację przetwarzania nieustrukturyzowanych notatek medycznych. Mówiąc inaczej, jest to tzw. kodowanie medyczne, które zamienia dane z dokumentacji medycznej pacjentów w jednolite kody.
Są one kolejno wykorzystywane m.in. do badań medycznych, fakturowania, a nawet służą
do diagnozowania chorych oraz do ich leczenia.
Technologia Fujitsu Laboratories of Europe pozwala zaoszczędzić nawet 90% czasu,
a jednocześnie znacząco poprawia dokładność, zachowując przy tym pełną zgodność
z aktualnie obowiązującymi klasyfikacjami medycznymi. Technologia jest w stanie wyodrębnić informacje znajdujące się w adnotacjach lekarzy w mniej niż 1 minutę. Dla porównania – warto wiedzieć – ręczna praca koderów to około 15 minut. Nie ma więc wątpliwości, że to duża oszczędność czasu.
Jak otrzymywane są istotne dane?
Technologia Fujitsu Laboratories of Europe umożliwia otrzymywanie istotnych danych
z dokumentów medycznych za pomocą łączenia wiedzy semantycznej (wiedza oparta
o sens) oraz przetwarzania języka naturalnego (NLP) z Deep Learning.
Przetwarzanie języka naturalnego (ang. Natural Language Processing) jest dziedziną sztucznej inteligencji, zajmującą się analizą i tworzeniem tekstów w języku naturalnym
(takim jak polski, czy angielski). W całym procesie kodowania medycznego Fujitsu Laboratories of Europe korzysta z eksploracji tekstu łącznie z technikami Deep Learning, unikając przy tym ogromnych, wstępnie opisanych zbiorów danych.
Łączenie wiedzy semantycznej oraz przetwarzania języka naturalnego (NLP) z Deep Learning ma wpływ na ujednolicenie wyników oraz zapewnia oszczędność czasu dla profesjonalistów. Natomiast przetworzone i otrzymane już informacje wykorzystuje się do planowania polityki sektora zdrowotnego, badań medycznych, ustalania cen przez firmy ubezpieczeniowe, a także diagnozowania pacjenta i jego leczenia.
Nowa Technologia Fujitsu Laboratories of Europe została przetestowana już na dwóch zestawach anglojęzycznych danych, zawierających w sobie 200 anonimowych not klinicznych i 5000 podsumowań pochodzących z zasobów MIMIC-III (duża baza zawierająca dane dotyczące zdrowia). Technologia Fujitsu zostanie zastosowana jeszcze w 2019 roku, w programie badawczym we współpracy z Centrum Innowacji San Carlos.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: