Dla Lekarza

Inteligentny stetoskop – innowacyjne narzędzia do walki z koronawirusem

inteligentny stetoskop

Polski start-up zaprojektował w ostatnim czasie inteligentny domowy stetoskop, który z 80-proc. skutecznością diagnozuje zapalenie płuc. Na tym jednak nie koniec. Jakie nowości w walce z koronawirusem oferują nam naukowcy?

 

Wynalazki Politechniki Śląskiej do walki z koronawirusem

Jednym z najczęstszych objawów zakażenia COVID-19 jest gorączka. Naukowcy z Politechniki Śląskiej postanowili zastosować kamery termowizyjne do przeprowadzania bardzo szybkich przesiewowych badań temperatury. Rozwiązanie to umożliwia wykonywanie na bardzo szeroką skalę procedur screeningowych. System przesiewowego badania temperatury ma na celu zidentyfikowanie osób z podejrzeniem gorączki, tak by następnie poddać je badaniom klinicznym.

Na potrzeby personelu medycznego naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali również specjalne elementy, które pozwoliły na stworzenie innowacyjnych wersji masek ochronnych. Wspomniane elementy pozwoliły na połączenie maski do nurkowania z filtrem hepa, tworząc innowacyjną maskę ochronną.

Udoskonalili także metodę szybszej produkcji przyłbic. Dotychczas wykonywanie elementów przyłbicy ochronnej metodą druku 3D było bardzo czasochłonne. Naukowcy z Politechniki Śląskiej postanowili więc opracować prostszą i przede wszystkim szybszą metodę. Stworzyli projekt, model i prototyp przyłbicy ochronnej, która będzie wykonywana technologią wtrysku, co pozwoli na znaczne przyspieszenie ich produkcji. 

 

Rewolucja w telemedycynie. Rozpoznanie COVID-19 przy pomocy domowego stetoskopu

Już w XIX wieku stetoskop używany był przez medyków w celu diagnozy pacjentów. To proste urządzenie służy do osłuchiwania chorego, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.

Poznańscy lekarze i naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza opracowali w 2019 r. pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego. Nazwali go StethoMe. To elektroniczne urządzenie przeznaczone jest do domowego użytku. Wynalazek wraz z oprogramowaniem został opracowany w całości w Polsce. Jak twierdzą twórcy innowacyjnego stetoskopu, przeprowadzenie badania nie wymaga żadnej wiedzy z zakresu medycyny.

Inteligentny stetoskop StethoMe analizuje dźwięki w płucach i następnie wyświetla komunikaty na zintegrowanym monitorze. Zarejestrowane dźwięki wraz z dodatkowymi informacjami, które zostały wykryte w układzie oddechowym, kolejno przesyłane są do lekarza. Jest to możliwe dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, które zastosowano w urządzeniu.

Przeprowadzone testy urządzenia wykazały, że jest on trzykrotnie bardziej skuteczny w diagnozowaniu zapalenia płuc niż lekarz pierwszego kontaktu. Urządzenie charakteryzuje się 80-proc. skutecznością, natomiast lekarze rodzinni poprawnie interpretują tę chorobę średnio w 25 proc. przypadków. 

Otrzymanie wstępnej diagnozy, dzięki wynalazkowi polskiego start-upu, pozwala znacznie skrócić czas, jaki mija od pojawienia się niepokojących objawów do wdrożenia właściwego leczenia.

Zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa różni się od tego, jakie najczęściej występuje. Jak twierdzą specjaliści COVID-19 atakuje całe płuca, a nie tylko ich małe części. StethoMe testuje aktualnie możliwość wykorzystania zdalnego stetoskopu do badania zmian wywołanych koronawirusem. Diagnostyka na odległość mogłaby istotnie zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo walki z wirusem.

 

Sztuczna inteligencja – przydatne i pożyteczne roboty podczas pandemii

W czasach światowej pandemii roboty okazują się bardzo przydatne do ograniczania ryzyka zakażeń. Najszybciej przydatność robotów została doceniona w Chinach. W państwie, w którym wybuchła epidemia, roboty dostarczają żywność pacjentom objętych kwarantanną.

Identyczne rozwiązanie zostało zastosowane w Waszyngtonie. Tam roboty mobile stale wykorzystywane są przez poszczególne sklepy spożywcze i dostarczają zakupy klientom. Wyglądają jak malutkie samochodziki i mogą pokonać dystans aż 5 km.

Również w Europie roboty są bardzo pomocne w dobie pandemii. Np. w Niemczech sympatyczny robot Pepper, pomaga zachować właściwy odstęp pomiędzy ludźmi w sklepach. Co ciekawe robot ten, ponadto jest w stanie mierzyć temperaturę pacjentów w szpitalach, dostarczać do ich łóżek leki, a także dezynfekować pomieszczenia.

W szpitalu w Waszyngtonie i we Włoszech roboty znalazły zastosowanie do opieki nad pacjentami zakażonymi COVID-19. Telemedyczny robot Vici z InTouch Health pomagał w komunikacji z pacjentami, wykonywał  badania osłuchowe serca i płuc przy użyciu cyfrowego stetoskopu.

Od początku wystąpienia pandemii nowoczesne technologie, jak m.in. najpotężniejszy światowy komputer i innowacyjne narzędzia pomagają w walce z koronawirusem. Każda pomoc jest ważna i bardzo cenna. Co jeszcze wymyślą więc naukowcy? 

 

 

Opracowanie własne/Redakcja

Źródło:

 

Podobne artykuły

Biotts – polski startup podbija medyczny świat

Redakcja

Aplikacja „Time is brain”- nowe narzędzie w profilaktyce udarów mózgu

Redakcja

Aplikacje, które każdy lekarz powinien mieć z perspektywy… pacjenta!

Redakcja
Wczytuję...

Ta strona używa plików cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 250.000,00 zł (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi wyrażona przez Państwa zgoda na ich przetwarzanie w ww. celu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Państwa zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Spółkę jest dobrowolna i nie są Państwo zobowiązani do jej wyrażenia, jest jednak konieczna celem odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu – co wobec braku zgody nie będzie możliwe.
 5. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest wyłącznie Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 7. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 8. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie (bez wpływu na zgodność z  prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem).
 9. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 10. Państwa dane osobowe będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do państwa potrzeb na podstawie historii zakupów, co skutkować będzie wysyłaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu moich danych osobowych objętych powyższym formularzem, celem kontaktu ze mną w przedmiocie moich pytań lub wątpliwości ujętych w powyższym formularzu.

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na korzystanie przez Spółkę z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego, z wykorzystaniem mojego numeru telefonu wskazanego w formularzu, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki na adres mojej poczty e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu (“Spółka”) moich danych osobowych objętych powyższym formularzem w celach marketingowych, a w tym marketingu bezpośredniego, tj. przesyłania na wyżej wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w postaci newslettera oraz prezentacji oferty Spółki w formie kontaktu telefonicznego.