Polski start-up zaprojektował w ostatnim czasie inteligentny domowy stetoskop, który z 80-proc. skutecznością diagnozuje zapalenie płuc. Na tym jednak nie koniec. Jakie nowości w walce z koronawirusem oferują nam naukowcy?
Wynalazki Politechniki Śląskiej do walki z koronawirusem
Jednym z najczęstszych objawów zakażenia COVID-19 jest gorączka. Naukowcy z Politechniki Śląskiej postanowili zastosować kamery termowizyjne do przeprowadzania bardzo szybkich przesiewowych badań temperatury. Rozwiązanie to umożliwia wykonywanie na bardzo szeroką skalę procedur screeningowych. System przesiewowego badania temperatury ma na celu zidentyfikowanie osób z podejrzeniem gorączki, tak by następnie poddać je badaniom klinicznym.
Na potrzeby personelu medycznego naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali również specjalne elementy, które pozwoliły na stworzenie innowacyjnych wersji masek ochronnych. Wspomniane elementy pozwoliły na połączenie maski do nurkowania z filtrem hepa, tworząc innowacyjną maskę ochronną.
Udoskonalili także metodę szybszej produkcji przyłbic. Dotychczas wykonywanie elementów przyłbicy ochronnej metodą druku 3D było bardzo czasochłonne. Naukowcy z Politechniki Śląskiej postanowili więc opracować prostszą i przede wszystkim szybszą metodę. Stworzyli projekt, model i prototyp przyłbicy ochronnej, która będzie wykonywana technologią wtrysku, co pozwoli na znaczne przyspieszenie ich produkcji.
Rewolucja w telemedycynie. Rozpoznanie COVID-19 przy pomocy domowego stetoskopu
Już w XIX wieku stetoskop używany był przez medyków w celu diagnozy pacjentów. To proste urządzenie służy do osłuchiwania chorego, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.
Poznańscy lekarze i naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza opracowali w 2019 r. pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego. Nazwali go StethoMe. To elektroniczne urządzenie przeznaczone jest do domowego użytku. Wynalazek wraz z oprogramowaniem został opracowany w całości w Polsce. Jak twierdzą twórcy innowacyjnego stetoskopu, przeprowadzenie badania nie wymaga żadnej wiedzy z zakresu medycyny.
Inteligentny stetoskop StethoMe analizuje dźwięki w płucach i następnie wyświetla komunikaty na zintegrowanym monitorze. Zarejestrowane dźwięki wraz z dodatkowymi informacjami, które zostały wykryte w układzie oddechowym, kolejno przesyłane są do lekarza. Jest to możliwe dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, które zastosowano w urządzeniu.
Przeprowadzone testy urządzenia wykazały, że jest on trzykrotnie bardziej skuteczny w diagnozowaniu zapalenia płuc niż lekarz pierwszego kontaktu. Urządzenie charakteryzuje się 80-proc. skutecznością, natomiast lekarze rodzinni poprawnie interpretują tę chorobę średnio w 25 proc. przypadków.
Otrzymanie wstępnej diagnozy, dzięki wynalazkowi polskiego start-upu, pozwala znacznie skrócić czas, jaki mija od pojawienia się niepokojących objawów do wdrożenia właściwego leczenia.
Zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa różni się od tego, jakie najczęściej występuje. Jak twierdzą specjaliści COVID-19 atakuje całe płuca, a nie tylko ich małe części. StethoMe testuje aktualnie możliwość wykorzystania zdalnego stetoskopu do badania zmian wywołanych koronawirusem. Diagnostyka na odległość mogłaby istotnie zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo walki z wirusem.
Sztuczna inteligencja – przydatne i pożyteczne roboty podczas pandemii
W czasach światowej pandemii roboty okazują się bardzo przydatne do ograniczania ryzyka zakażeń. Najszybciej przydatność robotów została doceniona w Chinach. W państwie, w którym wybuchła epidemia, roboty dostarczają żywność pacjentom objętych kwarantanną.
Identyczne rozwiązanie zostało zastosowane w Waszyngtonie. Tam roboty mobile stale wykorzystywane są przez poszczególne sklepy spożywcze i dostarczają zakupy klientom. Wyglądają jak malutkie samochodziki i mogą pokonać dystans aż 5 km.
Również w Europie roboty są bardzo pomocne w dobie pandemii. Np. w Niemczech sympatyczny robot Pepper, pomaga zachować właściwy odstęp pomiędzy ludźmi w sklepach. Co ciekawe robot ten, ponadto jest w stanie mierzyć temperaturę pacjentów w szpitalach, dostarczać do ich łóżek leki, a także dezynfekować pomieszczenia.
W szpitalu w Waszyngtonie i we Włoszech roboty znalazły zastosowanie do opieki nad pacjentami zakażonymi COVID-19. Telemedyczny robot Vici z InTouch Health pomagał w komunikacji z pacjentami, wykonywał badania osłuchowe serca i płuc przy użyciu cyfrowego stetoskopu.
Od początku wystąpienia pandemii nowoczesne technologie, jak m.in. najpotężniejszy światowy komputer i innowacyjne narzędzia pomagają w walce z koronawirusem. Każda pomoc jest ważna i bardzo cenna. Co jeszcze wymyślą więc naukowcy?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: