Oko jest bezcennym narządem każdej żywej istoty. Aż 80% informacji z otoczenia dociera do człowieka za pośrednictwem zmysłu wzroku. Nieleczone oko, doprowadzić może do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Dzięki technologii i innowacyjnym rozwiązaniom występujące schorzenia można coraz skuteczniej leczyć.
Oko w trójwymiarze
Początkowo technologia 3D miała służyć jedynie, jako pomoc podczas zabiegów siatkówki. Rozwój i postęp mikrochirurgii pozwolił jednak na zastosowanie w leczeniu każdej części oka, a ponadto pomaga w ochronie nerwu wzrokowego.
Technologia 3D pozwala na bezpieczne i profesjonalne przeprowadzanie operacji oka. Dzięki specjalnym okularom umożliwia ona chirurgowi, widzenie pola operacyjnego w trzech wymiarach. Po prostu — widać więcej: strukturę ciała szklistego, siatkówkę oraz tkanki oka w wysokiej rozdzielczości i w dużym powiększeniu.
Takie rozwiązanie wpływa na pozycję ciała chirurga, podczas przeprowadzania zabiegu. Dzięki użyciu technologii 3D lekarz operujący nie musi stale się nachylać nad mikroskopem, lecz wykonuje wszystkie czynności w pozycji wyprostowanej – patrząc przed siebie. To daje zdecydowanie lepszy komfort, szczególnie jeśli lekarz musi operować wiele godzin.
Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe
Dzięki technologii — nie tej operacyjnej, ale materiałowej — możliwe stało się również całkowite wyleczenie zaćmy. Wszystko za sprawą nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych.
Soczewki tego typu są wykonane z materiałów akrylowych. Zastosowanie takiego materiału pozwoliło uzyskać bardzo wysoką biozgodność z tkankami ludzkiego organizmu. Po prostu — ryzyko odrzucenia przez organizm tego “obcego” ciała zostało zminimalizowane.
Ta skomplikowana “wymiana” soczewki nie tylko leczy zaćmę, ale całkowicie cofa inne wady wzroku, z którymi pacjent mógł już żyć.
Okulistyczna inspiracja w… stomatologii
Aktualne zabiegi wszczepienia soczewek są coraz mniej urazowe. Nie usuwa się już całej zmętniałej soczewki pacjenta, a tylko jej wnętrze, poprzez zastosowanie ultradźwięków (metoda fakoemulsyfikacji), rozbijających stwardniałą soczewkę. Jest to pomysł amerykańskiego okulisty Charlesa D. Kelmana.
To on podczas wizyty u stomatologa zaobserwował usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skanera ultradźwiękowego. Doszedł do wniosku, że skoro ultradźwięki rozbijają twardą, zwapniałą warstwę kamienia, to z pewnością mogą także rozbić zmętniałą soczewkę. Aktualnie fakoemulsyfikacja jest jedną z technik najczęściej wybieranych do operacji zaćmy.
Inne innowacyjne metody leczenia zaćmy
Jeszcze jednym rozwiązaniem w leczeniu zaćmy, o którym warto wspomnieć, jest zastosowanie lasera femtosekundowego. To najnowsza generacja laserów stosowanych w okulistyce.
Laser femtosekundowy emituje wiązkę promieni w podczerwieni o średnicy kilku mikronów. Długość impulsów lasera jest kilka rzędów wielkości krótsza niż ta emitowana przez dotychczas stosowane lasery.
Za jego pomocą przeprowadza się pierwszą część zabiegu – otwarcie soczewki. Dzięki gwarancji precyzji lasera – dalszy zabieg staje się o wiele łatwiejszy w przeprowadzeniu. Co więcej – ma to wpływ również na szybkość gojenia się ran po zabiegu.
Innowacyjne techniki operacyjne oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń bardzo zmniejszają inwazyjność podczas operacji oka. Są bardzo bezpieczne, precyzyjne oraz przyspieszają rekonwalescencję pacjenta.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródła: