Rehabilitacja ruchowa poprzez grę? Kiedyś to było niemożliwe, a dziś staje się codziennością! Rehabilitacja jest procesem, który dla każdego jest bardzo wymagający, szczególnie dla dzieci. Grupa informatyków z Uniwersytetu Śląskiego stworzyła specjalną grę rehabilitacyjną dla ludzi w każdym wieku! Czym jeszcze mogą pochwalić się naukowcy z UŚ?
Rehabilitacyjna gra
Twórcami gry do rehabilitacji ruchowej są naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. Do stworzenia gry, wykorzystali rzeczywistość wirtualną, zaadresowaną do wszystkich potrzebujących, bez względu na wiek.
To rozwiązanie dedykowane szczególnie tym, którzy muszą korzystać z rehabilitacji stałej lub czasowej, dla osób cierpiących na problemy pourazowe oraz dla wszystkich osób, u których występują schorzenia reumatologiczne oraz ortopedyczne.
Co takiego innowacyjnego jest w rozwiązaniu śląskich studentów? Specjalny czujnik, który zakłada osoba rehabilitowana, pozwala wcielić się jej w wirtualnego bohatera gry. Zadaniem osoby rehabilitowanej, jest wykonywanie wielu różnorodnych ruchów, w celu m.in. ominięcia napotkanych w grze przeszkód, czy wykonywania zleconych zadań i celów w grze.
Podczas gry, pacjent skorzystać może również z gogli VR, przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości. Osoby wykonujące ćwiczenia w pozycji leżącej lub siedzącej także mogą skorzystać z tego typu rozwiązania.
Cele i zalety rehabilitacji ruchowej poprzez grę
Głównym zamiarem naukowców tworzący grę było oczywiście wsparcie procesu rehabilitacji. Pacjent podczas gry koncentruje się na wykonywaniu określonego ruchu oraz na realizacji poszczególnych zadań. Poprzez wykonywanie tych czynności, osoba rehabilitowana jest w stanie nawet zapomnieć o dolegliwościach bólowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego uważają, że poprzez pełne skupienie pacjenta podczas gry, uda się wykonać pełny, zamierzony plan fizjoterapii. Oczywiście podczas gry, pacjent jest ciągle pod obserwacją rehabilitanta, kontrolującego czas, jak również wykonywane ruchy.
Tego typu systemy rehabilitacyjne posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość personalizacji terapii ruchowej. Podczas wykonywania ćwiczeń, rehabilitant może wprowadzać do systemu szereg zmian, m.in. ilość powtórzeń, zmiany zakresów ruchów oraz czas trwania ćwiczeń. Bardzo istotne jest również ciągłe monitorowanie poprzez system pracy ruchu rąk, nóg, a nawet całego ciała osoby rehabilitowanej. Pozwala to na wykonanie bardzo dokładnej oceny jakości wykonanych ćwiczeń.
Inne rozwiązania rehabilitacyjne naukowców z Uniwersytetu Śląskiego
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego prowadzą również działania w dziedzinie tekstroniki. Jest to nowa dziedzina, która w inteligentnych tekstyliach łączy ze sobą wiedzę z zakresu m.in. elektroniki, automatyki oraz włókiennictwa. Dzięki nowoczesnym maszynom do szycia udało się naukowcom stworzyć rehabilitacyjną kamizelkę oscylacyjną. Służy ona do udrażniania dróg oddechowych.
Kamizelka stworzona została z myślą o fizjoterapii osób, u których podczas choroby dróg oddechowych, gromadzi się oraz zalega nadmierna ilość wydzieliny. Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Śląskiego jest bardzo zaawansowanym technologicznie produktem. Aby był sprawny i zdatny do użytku, wymagał integracji techniki sterowania z elementami mechanicznymi, które ukryte zostały w specjalnie stworzonym materiale tekstylnym.
W urządzeniu wbudowano osiem silników wibracyjnych. Podczas pracy, wywołując drgania kamizelki, powodują odkrztuszanie wydzieliny z płuc u chorych. Na kamizelce znajduję się również specjalna zawleczka. Służy ona do natychmiastowego wyłączenia urządzenia, np. gdy chory poczuje się źle.
Rehabilitacja poprzez grę, czy stosowanie specjalnej kamizelki znacznie pomaga podczas całej terapii rehabilitacyjnej. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego planują kolejne rozwiązania, które mają pomóc w przyszłości wielu potrzebującym.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: