W poznańskim szpitalu im. W. Degi przeprowadzono innowacyjną operację rekonstrukcji stawu ramiennego. Dzięki niej siedemdziesięcioletnia pacjentka już wkrótce będzie mogła odzyskać sprawność w ręce. To pierwszy taki zabieg przeprowadzony w Polsce.
Czym jest choroba zwyrodnieniowa wielostawowa?
Choroba zwyrodnieniowa wielostawowa jest chorobą układu ruchu. Prowadzi do zaburzeń jakości chrząstki stawowej, kostnej warstwy podchrzęstnej, więzadeł, torebki stawowej oraz najbliższych ścięgien i mięśni. Z czasem obejmuje wszystkie tkanki i warstwy tworzące staw.
W konsekwencji zmian zwyrodnieniowych dochodzi do upośledzenia funkcji amortyzacyjnych i motorycznych stawu, a uszkodzone struktury stają się źródłem dolegliwości bólowych. Zwyrodnieniowa choroba wielostawowa najczęściej dotyczy stawu biodrowego, kolanowego oraz stawów kręgosłupa i rąk.
Innowacyjna operacja w szpitalu ortopedycznym w Poznaniu
Zespół z Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki w Poznaniu wykonał pierwszą w Polsce innowacyjną operację odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego.
Zabieg ten oznacza nieanatomiczną zamianę głowy kości ramiennej – panewką endoprotezy, a panewki – głową endoprotezy. Mówiąc inaczej, polega on na założeniu w drugą stronę protezy, tak by umożliwić wykonywanie ruchów w zniszczonym stawie.
Operacji poddana została 70-letnia kobieta, która dotychczas zmagała się z chorobą zwyrodnieniową wielostawową. Została zakwalifikowana do operacji z powodu bardzo poważnego schorzenia stawu ramiennego.
Przygotowania do przeprowadzenia innowacyjnej operacji odwróconej rekonstrukcyjnej endoprotezoplastyki stawu ramiennego trwały prawie rok. Sam zabieg był bardzo wymagający technicznie i trwał prawie 6 godzin. Medykom udało się uzyskać funkcjonalny zakres ruchu dla chorej, lecz czeka ją teraz wielomiesięczna rehabilitacja pod kontrolą fizjoterapeuty.
Zniszczenia stawów pacjentki były tak duże, że zabieg był jedyną szansą na istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę zakresu ruchu operowanej kończyny. Powinien on podnieść jakość i komfort życia pacjentki oraz umożliwić jej pełny powrót do funkcjonowania w społeczeństwie.
Zabieg z wykorzystaniem implantu typu custom made
W trakcie zabiegu lekarze zastosowali implant typu custom made, czyli tzw. “szyty na miarę”. Został on zaprojektowany i wydrukowany w specjalnej technice w USA, specjalnie dla 70-letniej polskiej pacjentki.
Projekt implantu stawu ramiennego typu custom made stworzony został na podstawie wykonanej diagnostyki, w tym badania tomografii komputerowej.
Specjalnie przygotowany implant potrzebny był ze względu na stopień zniszczenia stawu ramiennego pacjentki, a powszechnie stosowane implanty nie pozwoliłoby zrekonstruować uszkodzonej panewki łopatki. Przygotowana przez specjalistów z USA endoproteza stawu ramiennego, została tak zaprojektowana, aby umożliwić wykonywanie ruchów w stawie, pomimo niewydolności pierścienia rotatorów.
Implanty typu custom made już od roku 2019 rewolucjonizują ortopedię w Polsce. W lipcu ubiegłego roku specjaliści z Carolina Medical Center, wszczepili pierwszą szytą na miarę, całkowitą endoprotezę stawu biodrowego 37-letniej pacjentce.
Dotychczas w Polsce leczenie choroby zwyrodnieniowej wielostawowej, odbywało się przy zastosowaniu technik artroskopowych. Można je było wykonać dopiero po roku od powstania diagnozy. Szpital ortopedyczny w Poznaniu – mimo epidemii koronawirusa – nadal operuje pacjentów, zwłaszcza tych w najcięższym stanie, którzy nie mogą czekać.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: