Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu przedstawił niedawno nową metodę na dostarczenie leków do mózgu przy pomocy fal ultradźwiękowych. Jest ona niesamowicie precyzyjna, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Lek dociera dokładnie w to miejsce, gdzie jest wymagany. Dodatkowo metoda ta pozwala na podanie mniejszej dawki leku.
Opracowano innowacyjną metodę dostarczania leków do mózgu
Co chwilę pojawiają się nowe innowacyjne metody leczenia, a projekt sposobu na dostarczanie leków do mózgu nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Problem ten rozpracowywano już od jakiegoś czasu i różne grupy naukowców, podchodziły do tego zagadnienia od różnych stron. Rok temu pisaliśmy o projekcie transferu nanocząsteczek, będących w stanie przenikać przez barierę śródbłonkową i w taki sposób dostarczać leki bezpośrednio do mózgu. Jednak w projekcie, o którym piszemy w tym artykule postanowiono przetransportować lek do mózgu przy wykorzystaniu ultradźwięków.
Stworzenie innowacyjnej metody leczenia, która pozwoli na bezpośrednie i nieinwazyjne dostarczenie leków do mózgu jest bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ leki stosowane przy nowotworach mózgu, padaczce, stanach lękowych czy innych problemach psychicznych, często niestety są nieskuteczne, a także powodują skutki uboczne.
Dostarczanie leków do mózgu za pomocą ultradźwięków
Kontrolowane ultradźwiękami nośniki leków uzyskano przez wykorzystanie stabilnych liposomów, które zostały sprzężone z wypełnionymi gazem wrażliwymi na ultradźwięki mikrobąbelkami. Takie nośniki następnie wprowadza się do krwioobiegu pacjenta, a one wraz z krwią docierają do mózgu. Kolejnym krokiem jest proces wysyłania fal ultradźwiękowych, który składa się z dwóch etapów.
W pierwszym etapie wykorzystuje się fale ultradźwiękową o niskiej energii. Sprawia ona, że nośniki leków gromadzą się w konkretnym miejscu mózgu. Drugi etap polega na zastosowaniu wyższej fali ultradźwiękowej, która wprawia nośniki w drgania. W ten sposób niszczona jest lipidowa membrana i uwalniany jest lek. Efektem całego procesu jest przedostanie się leków przez nietkniętą barierę krew-mózg i dotarcie do celu.
Warto podkreślić, że nienaruszenie bariery krew-mózg jest bardzo istotne. Jest ona odpowiedzialna za ochronę mózgu przed chorobotwórczymi toksynami i patogenami, które mogą znajdować się we krwi.
Zalety innowacyjnej metody leczenia przy wykorzystaniu ultradźwięków
Dzięki metodzie dostarczenia leków do mózgu za pomocą ultradźwięków można rzeczone leki podać w o wiele bardziej precyzyjny sposób. Powyżej wspomniana została spora bezinwazyjność tej metody, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka wystąpienia środków ubocznych.
To co jeszcze wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa podania leków, jest fakt, że metoda ta pozwala na zastosowanie znacząco mniejszej dawki leku, niż wykorzystywana jest obecnie. W badaniu przeprowadzonym na szczurach naukowcy użyli dawki aż o 1300 razy mniejszej, niż normalnie!
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: