Jednym z priorytetów rządu jest cyfryzacja ochrony zdrowia. Jej elementem jest wprowadzenie e-skierowań. Zastąpić mają tradycyjną, papierową formę dokumentów. Jednocześnie mają ulepszyć proces realizacji zapisów do placówek medycznych i specjalistów. O czym warto wiedzieć w związku z e-skierowaniami?
E-skierowanie – czym jest i jak je zrealizować?
Elektroniczne skierowania do szpitala, ambulatoryjnych świadczeń i badań to część programu, który ma za zadanie w dłuższej perspektywie zmniejszyć kolejki do lekarzy i usprawnić dostęp do świadczeń. Ma również całkowicie rozwiązać problem zapisów “na zeszyt”, czyli list pacjentów wpisywanych do kolejki, poza listą oczekujących.
Główną korzyścią wystawiania e-skierowań dla pacjentów jest to, że nie trzeba będzie dostarczać ich osobiście do wybranej jednostki medycznej. Za przeniesieniem całego procesu do przestrzeni cyfrowej idą też inne korzyści, jak większe bezpieczeństwo oraz ochrona danych osobowych chorego.
Jak zrealizować takie e-skierowanie? Po wystawieniu i cyfrowym podpisaniu skierowania przez pracownika służby medycznej pacjent może otrzymać wydruk informacyjny, SMS lub e-mail z 4-cyfrowym kodem.Następnie pacjent wybiera placówkę medyczną, w której dane zobowiązanie ma być wykonane i podaje (osobiście lub telefonicznie) dane dostępowe otrzymanego e-skierowania. Ostatnią czynnością jest weryfikacja takiego skierowania przez pracownika medycznego, który – po pozytywnym rozpatrzeniu – zapisze chorego na wizytę.
Jakie usługi są realizowane przez e-skierowanie?
E-skierowania wystawiane są na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne i konkretną listę badań (dokładnie: badania medycyny nuklearnej, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, endoskopowe badanie przewodu pokarmowego, echokardiograficzne badanie płodu oraz pozytonową tomografię emisyjną – także finansowane ze środków publicznych).
E-skierowania nie będą dotyczyć dokumentów zwanych zleceniami lub skierowaniami w momencie pobytu chorego w szpitalu. Chodzi tutaj dokładnie o sytuację, kiedy np. chory w ramach przygotowań do zabiegu czy operacji będzie skierowany na badania laboratoryjne lub badania diagnostyczne.
Pytania i odpowiedzi
Poniżej zebrane zostały najczęściej pojawiające się pytania związane z e-skierowaniem. Jeśli macie jeszcze inne pytania – dajcie znać w komentarzach!
Od kiedy e-skierowana będą wystawiane?
Już od kwietnia bieżącego roku lekarz będzie mógł wystawić taki druk każdemu, kto potrzebować będzie porady w placówce specjalistycznej lub terapii w placówce szpitalnej. Przez najbliższe miesiące nie będzie ono jednak obowiązkowe.
Kiedy e-skierowania będą obowiązkowe dla wszystkich?
Od stycznia 2021 roku e-skierowanie w pełni zastąpi wersję papierową.
Jak długo ważne jest e-skierowanie?
Skierowanie ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania. Jeśli aktualna jest potrzeba konsultacji ze specjalistą lub wykonanie badania – skierowanie jest ważne nawet rok po jego wystawieniu.
Kto wystawi e-skierowane na leczenie szpitalne?
E-skierowanie może wystawić każdy lekarz, nawet w przypadku, gdy nie jest on lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego.
Ile jest ważne skierowanie do szpitala?
Skierowanie do szpitala ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania.
Czy e-skierowanie można zrealizować w każdym szpitalu?
Każdy chory sam dokonuje wyboru szpitala na terenie całej Polski. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest wymóg, aby dany szpital posiadał ważną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Na jakie badania lekarz może przepisać e-skierowanie?
Według przepisów dotyczących e-skierowań każdy lekarz może skierować pacjenta na badanie tomografem komputerowym, badanie rezonansem magnetycznym oraz badanie endoskopowe.
Czy można zapisać się do danego specjalisty w kilku różnych placówkach medycznych?
Wprowadzenie e-skierowanie całkowicie ogranicza taką możliwość! W momencie zaakceptowania e-skierowania przez pracownika służby medycznej, w systemie pojawi się oznaczenie “w realizacji”. Od tego momentu pacjent nie będzie miał możliwości zapisywania się na inne listy.
Informatyzacja ochrony zdrowia jest niezbędna. System wprowadzenia e-skierowań powinien przede wszystkim skutkować lepszą kontrolą rejestracji do lekarzy specjalistów oraz zapobiec zapisywaniu się pacjentów w kilku różnych kolejkach jednocześnie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: