Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia pozwoliła wprowadzić nową bezpłatną aplikację internetową dla wszystkich osób korzystających z publicznej służby zdrowia. Jak działa Internetowe Konto Pacjenta?
E-pacjent
Polska służba zdrowia już od kilku lat zmierza do cyfryzacji oraz ułatwienia urzędowych procedur związanych z leczeniem pacjentów. Nie jest niczym odkrywczym to, że coraz więcej usług przenoszonych jest do sieci. W ubiegłym roku rządowe instytucje wprowadziły testy pilotażowych kilku programów. Chodzi tu dokładnie o programy: e-recepta, e-skierowanie oraz e-zwolnienia.
Najprawdopodobniej w tym roku wdrożone zostaną nowe rozwiązania dotyczące refundacji wyrobów medycznych, będzie to projekt o nazwie: e-zlecenie. Istotą tych programów, jest uproszczenie procedur oraz duża oszczędność czasu dla lekarzy, pacjentów oraz urzędników.
Aby programy mogły poprawnie funkcjonować, powstało wiele rozwiązań informatycznych, jak m.in. system P1, który gromadzi informacje o zdarzeniach medycznych wszystkich obywateli Polski. Stworzono również platformę integrującą, która udostępnia pacjentom wgląd w swoje dane medyczne, a jest nią Internetowe Konto Pacjenta.
Czym jest i jak działa Internetowe Konto Pacjenta?
To nic innego jak łatwy oraz bezpieczny dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta za pośrednictwem aplikacji internetowej. Korzystać z niej można na urządzeniach mobilnych (telefon, tablet, komputer), a wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu!
Internetowe Konto Pacjenta daje wszystkim pacjentom wiele nowych możliwości. W jednym miejscu każdy pacjent może otrzymać np. niezbędne recepty potrzebne do kontynuacji leczenia. Co ważne, nie musi on udawać się w tym celu na wizytę do lekarza! Można również, korzystając oczywiście z Internetowego Konta Pacjenta, otrzymać receptę od pielęgniarki lub położnej bezpośrednio po wizycie lekarskiej, lub po konsultacji na odległość, tzw. konsultacji telemedycznej.
Kolejną zaletą posiadaczy Internetowego Konta Pacjenta jest możliwość sprawdzenia oraz pobrania otrzymanych e-recept i e-skierowań. Za każdym razem pacjent otrzymuje również powiadomienie dotyczące wystawionych e-recept oraz niezbędne kody do ich realizacji (na telefon sms-em lub na adres mailowy).
Dzięki Internetowemu Koncie Pacjenta istnieje możliwość sprawdzenia swoich wizyt lekarskich, które sfinansował NFZ. Za pośrednictwem konta pacjent może również udzielić dostępu innej osobie do swoich danych medycznych i informacji o swoim stanie zdrowia.
Aktualnie trwają pracę nad dodatkowymi funkcjami Internetowego Konto Pacjenta, które będą dostępne do 30 września bieżącego roku. Dzięki tym “nowościom” każdy pacjent posiadający Internetowe Konto Pacjenta, będzie mógł sprawdzić i pobrać całą swoją dokumentację medyczną, łącznie z wynikami badań. Znajdzie tam również dokumenty wypisu ze szpitala.
Po wprowadzeniu dodatkowych funkcji na Internetowym Koncie Pacjenta można będzie znaleźć informacje o wysokości refundacji zakupionych leków i innych produktów medycznych oraz o wysokości refundacji wykorzystanych świadczeń w ramach NFZ (zabiegi, badania). Będzie istniała również możliwość sprawdzenia zleconej dawki leków przez medyka oraz sprawdzenie terminu wizyty u lekarza specjalisty, a nawet planowanego terminu rehabilitacji. Pod warunkiem, że będą to świadczenia refundowane przez NFZ!
Każdy Polak może założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta. Taka operacja trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. To przede wszystkim ogromna wygoda dla wszystkich pacjentów. Czy Internetowe Konto Pacjenta okaże się “strzałem w dziesiątkę”?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: