Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia pacjenta i jego powrotu do zdrowia. Technologie pozwalają jednak przenieść ją do miejsca innego niż szpital. Nie chodzi tu oczywiście o teleportację. Hybrydowa telerehabilitacja daje możliwość prowadzenia procesu pod okiem specjalistów w domach czy innych miejscach sprzyjających rekonwalescencji.
Hybrydowa telerehabilitacja – alternatywa dla tradycyjnych form rehabilitacji
Ilu pacjentów – tyle różnych ścieżek rehabilitacyjnych, niezbędnych do powrotu do zdrowia. Nie jest jednak możliwe – ani fizycznie, ani finansowo – zapewnienie pełnego procesu rekonwalescencji w szpitalach dla wszystkich pacjentów tego potrzebujących. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają część rehabilitacji przeprowadzić równie efektywnie np. w domu.
Z takiej hybrydowej telerehabilitacji korzystać zaczęli pacjenci po zawale serca, operacji kardiochirurgicznej m.in. z Instytutu Kardiologii w Aninie. Jak to możliwe, że chorzy, którzy do tej pory spędzali w szpitalu nawet dwa miesiące, by w pełni dojść do zdrowia – teraz po dwóch tygodniach trafiają do domu?
Hybrydowa telerehabilitacja – połączenie tradycji i nowoczesności
Opisywana tu telerehabilitacja to bardzo dobry przykład połączenia tradycji z nowoczesnością. Autorzy tego pomysłu nie porzucają dotychczasowych, wypracowanych metod – nie pomijają kontaktu lekarz-pacjent przy rehabilitacji. Można zaryzykować stwierdzenie, że wykorzystują go w maksymalnie ekonomiczny sposób. Hybrydową telerehabilitację, z której korzystają osoby po zawale serca, operacjach kardiochirurgicznych można podzielić na dwa etapy.
Pierwszy z nich to wspólna „praca” na linii lekarz-pacjent, wykonana w czasie pobytu w szpitalu. Kiedy po leczeniu zaczyna się proces rekonwalescencji, chory przez około dwa tygodnie uczy się pod kontrolą lekarzy, jak ma rehabilitować się w domu. Poznaje ruchy, ćwiczenia, sprawdzana jest poprawność, ale i reakcje organizmu. Chory, wyposażony w sprzęt do telemonitorowania – EKG, ciśnieniomierz, wagę – resztę procesu rehabilitacji wykonuje w domu, cały czas pozostając pod zdalną kontrolą.
Więcej rehabilitowanych, mniejszy koszt
Wdrażając hybrydową telerehabilitację kardiologiczną, przez pełny proces leczenia można przeprowadzić kilka razy więcej chorych niż przy tradycyjnym podejściu. Projekt, który „sprawdzał” możliwości tego typu rehabilitacji został przeprowadzony w 6 instytucjach: Instytucie Kardiologii w Warszawie, Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz w firmie Pro-PLUS SA. Wnioski płynące z projektu są bardzo optymistyczne – przy dużo większej grupie rehabilitowanych, utrzymana została jakość i efektywność leczenia.
Hybrydowa telerehabilitacja to nie tylko oszczędności finansowe. Ważnym efektem wprowadzenia tego typu leczenia jest również zmniejszenie barier w dostępie do rehabilitacji, która niestety nadal obserwowana jest w Polsce.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: