Nowoczesne dotykowe hologramy 3D, za których pośrednictwem możliwa jest wizualizacja narządów wewnętrznych chorego w czasie rzeczywistym, już rewolucjonizują medycynę. Ten nowy sposób wizualizacji 3D różni się od powstałych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy technologii korzystających ze specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości oraz inteligentnej nawigacji ARAI™.
Projekcja holografii 3D zrewolucjonizuje medycynę
Na rynku dostępne są już oprogramowania umożliwiające kreowanie hologramów za pośrednictwem standardowych trójwymiarowych danych medycznych. Wśród nich można wymienić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, echokardiografię 3D i angiografię rotacyjną (technika wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała).
Wizualizowane obrazy w formie hologramów korzystają z techniki renderowania objętościowego oraz powierzchniowego (przedstawiają informacje zawarte w dokumencie elektronicznym na ekranie) oraz umożliwiają ich trójwymiarową prezentację. Powstałe hologramy mogą być sterowane przez lekarzy za pomocą gestów, a także komend głosowych nie tylko przed zabiegiem, lecz również w jego trakcie.
Oprogramowania oraz systemy, dzięki którym możliwe jest tworzenie hologramów 3D, zostały już wielokrotnie sprawdzone w sytuacjach klinicznych, a także wykorzystane podczas realnych zabiegów. Projekcja holografii 3D już rewolucjonizuje medycynę, takie są fakty. Na tym nie koniec – naukowcy na całym świecie wciąż próbują stworzyć coś nowszego, lepszego, co jeszcze bardziej ułatwi pracę lekarzy. Przykładem jest niedawno stworzona przez izraelski start-up RealView Imaging – innowacyjna projekcja holografii 3D.
Hologram 3D dla medycyny
W nowoczesnej technologii dotykowej projekcji holograficznej tworzony obraz emitowany jest przez wbudowany monitor LCD. Powstaje na powierzchni szkła charakteryzującego się refrakcją (zmianą kierunku rozchodzenia się fali elektromagnetycznej lub akustycznej). Powstałe na wyświetlaczu światło ulega kolejno rozproszeniu i załamaniu we wnętrzu szkła, a następnie ponownie ulega skupieniu. W taki właśnie sposób powstaje dotykowy obraz holograficzny.
Innowacyjna projekcja holografii 3D ma być przede wszystkim wykorzystywana w medycynie do obrazowania w czasie rzeczywistym.
Co bardzo istotne izraelski start-up RealView Imaging opatentował już tę innowacyjną technologię, która umożliwia medykom hiperrealistyczną wizualizację obrazów narządów wewnętrznych w postaci dotykowych hologramów 3D. Należy również wspomnieć, że technologia ta została już wykorzystana podczas zabiegów, po przeprowadzeniu uprzednio badań klinicznych w kardiologii interwencyjnej.
Wizualizacje w czasie rzeczywistym w szpitalach
Zaawansowana wizualizacja 3D w czasie rzeczywistym została już sprawdzona w kilku gałęziach medycyny. Za jej pośrednictwem medycy przeprowadzili już kilkanaście operacji na całym świecie, w tym również w polskich szpitalach.
W gdański szpital im. Mikołaja Kopernika w styczniu 2019 r. przeprowadzono pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™. Jest to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna, która łączy wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych. Ich połączenie poprawia wyniki leczenia, skraca czas operacji oraz minimalizuje powikłania chirurgiczne.
Pod koniec 2018 r. również w Polsce, a dokładniej mówiąc w Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie przeprowadzono pierwszą na świecie operację implantacji stent-graftu do tętniaka aorty brzusznej. Również w przypadku tym wykorzystano innowacyjną technologię rozszerzonej rzeczywistości. Podczas operacji lekarze użyli specjalnych gogli rozszerzonej rzeczywistości, które wyświetlały rekonstrukcję naczyń pacjenta w 3D, w formie hologramów.
Ponadto zaawansowana wizualizacja 3D znalazła zastosowanie w kardiologii.
Hologramy 3D w szpitalach pozwalają uzyskać bardziej szczegółowy obraz anatomii i funkcji pracy serca, a dzięki temu, medycy mogą stawiać trafniejsze i pewniejsze rozpoznania.
Hologramy w szpitalach zapewniają lekarzom brak kontaktu z monitorami podczas wykonywanych operacji oraz zabiegów, więc śmiało, można stwierdzić, że jest to bardzo higieniczna technologia. Natomiast hiperrealistyczna wizualizacja obrazów narządów wewnętrznych za pośrednictwem innowacyjnej projekcji holografii 3D na pewno będzie bardzo pomocna podczas wykonywania skomplikowanych operacji oraz zabiegów.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: