Systemy informacji zdrowotnej rozwijają się nieustannie. Wpływają na doskonalenie opieki medycznej, minimalizację kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności. Czy każdy szpital potrzebuje technologii informacji zdrowotnej? Dziś przyglądamy się systemowi Health IT.
Zacznijmy od podstaw
Health Information Technology to — jak sama nazwa wskazuje — technologia informacji zdrowotnej. Obejmuje ona kilka obszarów: projektowanie, rozwój, tworzenie oraz użytkowanie systemów informatycznych dla całej branży medycznej. Do Health IT zalicza się różne technologie, które znajdują zastosowanie m.in.w zarządzaniu wymianą informacji zdrowotnych w systemach pomiędzy szpitalami, lekarzami, bądź pacjentami.
Do głównych celów technologii możemy zaliczyć: poprawę jakości i skuteczności działania systemów opieki zdrowotnej, zwiększenie wydajności administracyjnej i optymalizacja procesów roboczych, zmniejszenie formalności. Health IT dąży również do zmniejszenia kosztów opieki medycznej, zwiększenia dostępu do opieki wszystkim chorym oraz zapobieganiu występowania błędów medycznych.
Co ma w sobie Health IT?
Główna technologią “Health IT” jest Elektroniczna Dokumentacja Zdrowotna (EHR). Znajdziemy tam masę informacji, takich jak dane demograficzne, historię choroby, leki, alergie, szczepienia, wyniki badań laboratoryjnych, obrazy radiologiczne, parametry życiowe, statystyki osobiste.
Zapis informacji występuje w formie pliku PDF. Można udostępniać poprzez połączone z siecią systemy informatyczne wszystkim jednostkom opieki zdrowotnej stosującym również EHR. Zbieranie danych w jednym pliku, zapewnia ich lepszą czytelność oraz zmniejsza ryzyko utraty dokumentów.
Kolejną ważną technologią są systemy archiwizacji obrazu i komunikacji (Picture Archiving and Communication System). To technologia przetwarzania obrazów medycznych. Pozwala na łatwy i szybki sposób składowania oraz wygodny dostęp do obrazów z różnych źródeł. PACS przesyła cyfrowo dokumentację (raporty i obrazy medyczne), eliminując potrzebę ręcznego archiwizowania.
Obrazy są zapisywane i składowane w formacie DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine). Wszystkie inne pliki niż obrazy, zapisywane mogą być w formacie PDF. Można stwierdzić, że PACS przełamuje czasowe bariery związane z dystrybucją, wydobywaniem i wyświetlaniem obrazów składowanych na kliszach fotograficznych.
Część dla pacjentów
“Health IT” unowocześnia również technologię tzw. “portali pacjentów”. Dzięki nim chory dostaje informacje o nadchodzących wizytach, ma wgląd w wyniki badań, może pobrać sobie dokumentację medyczną oraz pozwalają na komunikowanie się z lekarzem. Wideokonsultacje są ważnym elementem opieki zdrowotnej dla pacjentów, ponieważ pozwalają porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką twarzą w twarz, ale niekoniecznie potrzebują wizyty w gabinecie.
“Health IT” należą do elity uznanych form cyfrowego zdrowia i są dobrze zintegrowane z systemami opieki zdrowotnej na całym świecie. Cieszy więc bardzo, że nie spoczywają na laurach, a ciągle się rozwijają. Patrząc na w/w technologie, możemy stwierdzić, że nie tylko szpitalom, ale wszystkim placówkom medycznym przydałoby się ich zastosowanie.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: