Dla Pacjenta

Glutrac – inteligentny zegarek mierzący poziom glukozy

zegarek glutrac

Coraz więcej inteligentnych urządzeń próbuje ułatwić życie 400 milionom cukrzyków. Glutrac ma pomóc mierzyć poziom glukozy we krwi bez kłucia palca. Jak to możliwe? To inteligentny zegarek, który w ostatnim czasie na rynek wprowadziła firma Add Care z Hongkongu.

 

Glutrac – co to takiego?

Glutrac to inteligentny zegarek/smartwatch dla cukrzyków, który w bezinwazyjny sposób wykrywa oraz monitoruje poziom glukozy we krwi. Nie wymaga nakłucia palca czy skóry, nie potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania plastrów. Wystarczy założyć go na rękę, a sam w czasie rzeczywistym dokona pomiaru.

Inteligentny zegarek dla chorych na cukrzycę wyposażony został w specjalnie czujniki optyczne, które odpowiadają za stałe monitorowanie cząsteczek glukozy w płynach śródmiąższowych (tkankowych).

Wspomniane czujniki optyczne smartwatcha gromadzą dane za pośrednictwem czterech metod monitorowania. Są to: spektroskopia absorpcyjna, EKG, PPG oraz dynamiczne monitorowanie ciepła metabolicznego. Spektroskopia absorpcyjna odpowiada za badanie skóry długością fal. EKG dokonuje pomiaru parametrów elektrycznych związanych z pracą serca, a metoda PPG, pozwala wykonać pomiar zmian ilościowych w krwiobiegu za pomocą podczerwieni.

Na rynku pojawia się coraz więcej bezinwazyjnych technologii dla diabetyków. Z jednych chorzy już mogą korzystać, na inne muszą poczekać. Jedno jest pewne, nowoczesne urządzenia kończą powoli erę, związaną z nakłuwaniem palców. 

 

Inteligentny zegarek dla chorych na cukrzycę

Zebrane za pomocą urządzenia dane analizowane są na bieżąco w czasie rzeczywistym. Wysyłane są automatycznie do zabezpieczonej chmury, w której przeprowadzana jest ich analiza, za pośrednictwem opatentowanego algorytmu opartego na sztucznej inteligencji.

Takie rozwiązanie pozwala każdemu diabetykowi zaobserwować funkcjonowanie swojego organizmu w ciągu całego dnia. Jest to bardzo istotne zwłaszcza u osób ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą, ponieważ w ich przypadku, dopiero ustalany jest schemat leczenia. Diabetycy zmagający się z cukrzycą typu 1, zmuszeni są wykonać nawet do 10 pomiarów każdego dnia. 

Glutrac wyposażony został w kilka dodatkowych funkcji, bardzo typowych dla tzw. smartwatchów. Inteligentny zegarek posiada funkcję pomiaru ilości zrobionych kroków (krokomierza), funkcję pomiaru tętna i częstotliwości oddechowej, mierzy również jakość snu.

Aby poprawnie skalibrować urządzenie, w ciągu pierwszego tygodnia niestety należy wykonać 21 nakłuć palca. Dzięki temu sztuczna inteligencja uczy się, jak funkcjonuje organizm danego właściciela i w ten sposób ustala tzw. wartość bazową. Im dłużej inteligentny zegarek jest noszony, tym dokładniejsze otrzymuje się wyniki.

Urządzenie monitorując chwilowe i ciągłe parametry poziomu glukozy we krwi, umożliwia pacjentom natychmiastowy dostęp do odczytów poziomu glukozy w czasie rzeczywistym, a także co bardzo ważne – do historii pomiarów.

Co ciekawe – inteligentne zegarki dla cukrzyków okazują się rozwiązaniem, po które proponuje coraz więcej firm. 


Smartwatch dla cukrzyków i nie tylko

Smartwatche zyskują coraz to szersze grono miłośników nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Umożliwiają wykonywanie pomiaru aktywności fizycznej, monitoringu snu, EKG, a także dokonywanie bezgotówkowej płatności. 

Krok naprzód zrobili w ostatnim czasie naukowcy z North Carolina State University, którzy stworzyli i zaprezentowali urządzenie mierzące aktywność fizyczną na podstawie metabolitów zawartych w pocie. Ten nowoczesny smartwatch daje możliwość sprawdzenia w organizmie poziomu glukozy, temperatury ciała, PH i mleczanu, czyli kwasu mlekowego. Ponadto wszyscy użytkownicy inteligentnego zegarka mogą uzyskać informacje, dotyczące reakcji organizmu na stosowaną dietę.

Urządzenie w formie zegarka, zbudowane zostało z wielu zaawansowanych elementów, wśród których znalazły się specjalne mechanizmy elektrochemiczne o miniaturowych wielkościach. Warto wiedzieć, że te bardzo małej wielkości sprzęty, na co dzień znajdują zastosowanie w specjalistycznych laboratoriach.
Metoda pomiaru metabolitów zawartych w pocie odbywa się dzięki zastosowaniu wymiennego paska, umieszczonego pod zegarkiem. Dotykając skóry, wykonuje analizę danych zawartych w pocie, a następnie przesyła je do aplikacji w smartfonie.

Powyższe smartwatche mogą okazać się małą rewolucją, gdyż według ekspertów, monitoring wymienionych parametrów, przyczyni się do zmniejszenia liczby problemów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że żadne urządzenie nie zastąpi kompleksowych badań lekarskich.

 

 

Opracowanie własne/Redakcja

Źródło:

Podobne artykuły

BIOPRINTING – nadzieja transplantologii

Redakcja

Otwórz bramy mózgu

Redakcja

Koronawirus z Wuhan – drony i sztuczna inteligencja w walce z wirusem

Redakcja
Wczytuję...

Ta strona używa plików cookies. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki. Akceptuję Czytaj więcej

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 250.000,00 zł (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi wyrażona przez Państwa zgoda na ich przetwarzanie w ww. celu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Państwa zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Spółkę jest dobrowolna i nie są Państwo zobowiązani do jej wyrażenia, jest jednak konieczna celem odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu – co wobec braku zgody nie będzie możliwe.
 5. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest wyłącznie Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki.
 6. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie, wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 7. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 8. Mają Państwo prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie (bez wpływu na zgodność z  prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem).
 9. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 10. Państwa dane osobowe będą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do państwa potrzeb na podstawie historii zakupów, co skutkować będzie wysyłaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.
 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu moich danych osobowych objętych powyższym formularzem, celem kontaktu ze mną w przedmiocie moich pytań lub wątpliwości ujętych w powyższym formularzu.

 1. Administratorem Państwa danych osobowych jest Lideo Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (54-613) przy ul. Krzemienieckiej 120, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000042067, NIP: 8992216249, o kapitale zakładowym w wysokości 4.972.900,00 zł, wpłaconym w całości (“Spółka”). Mogą Państwo skontaktować się ze Spółką również poprzez wiadomość e-mail na adres kontakt@lideo.tech.
 2. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu kontaktu – odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym. Niezależnie od tego, Państwa dane osobowe mogą być przetwarzane w celach marketingowych Spółki.
 3. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych objętych formularzem stanowi prawnie uzasadniony interes Spółki, to jest odpowiedź na Państwa pytania lub wątpliwości ujęte w formularzu kontaktowym, a dotyczące działalności Spółki, jak również interes marketingowy (promocja produktów i usług Spółki) – a zatem art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
 4. Odbiorcą Państwa danych osobowych objętych formularzem jest Spółka, a  Państwa dane przetwarzać będą wyłącznie upoważnieni do tego pracownicy Spółki. Spółka może powierzyć przetwarzanie Państwa danych swoim usługodawcom, w szczególności obsługujących jej systemy teleinformatyczne.
 5. Państwa dane osobowe będą przechowywane do momentu wyrażenia przez Państwa sprzeciwu wobec ich przetwarzania lub zgłoszenia Spółce żądania ich usunięcia – co mogą Państwo uczynić listownie na adres siedziby Spółki, w formie wiadomości e-mail na adres kontakt@lideo.tech lub w inny sposób wskazany w kierowanych do Państwa wiadomościach e-mail.
 6. Mają Państwo prawo do żądania od Spółki dostępu do danych osobowych dotyczących Państwa, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do przenoszenia tych danych.
 7. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 8. Inspektorem Ochrony Danych jest r. pr. Maciej Skory, dane do kontaktu: r. pr. Maciej Skory, Rynek 7, 50-106 Wrocław, iod.lideo@iurico.pl, nr tel.: +48 71 344 56 59.
 9. Dane osobowe mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na dopasowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb, np. na podstawie faktu Państwa zatrudnienia w określonym podmiocie – co może skutkować kierowaniem do Państwa oferty o treści dostosowanej do Państwa preferencji.

Wyrażam zgodę na korzystanie przez Spółkę z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego, z wykorzystaniem mojego numeru telefonu wskazanego w formularzu, zgodnie z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Spółki na adres mojej poczty e-mail informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Lideo S.A. z siedzibą we Wrocławiu (“Spółka”) moich danych osobowych objętych powyższym formularzem w celach marketingowych, a w tym marketingu bezpośredniego, tj. przesyłania na wyżej wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w postaci newslettera oraz prezentacji oferty Spółki w formie kontaktu telefonicznego.