Z kolejnymi wyzwaniami mierzą się farmaceuci. Wspierają pacjentów zakażonych wirusem HIV oraz osoby zmagające się z cukrzycą. Jest to spowodowane wciąż panującą pandemią koronawirusa.
Jaką rolę mają farmaceuci w walce z HIV i cukrzycą?
Opieka farmaceutyczna jest nową filozofią praktyki zawodowej farmaceutów. Podstawowym “obiektem” zainteresowania magistrów farmacji przestaje być lek (produkt), a staje się pacjent.
Oczywiście leki nadal odgrywają bardzo istotną rolę. Jest ona jednak podporządkowana pacjentowi, ponieważ wiąże się z prawidłowym dawkowaniem leków. Zadaniem farmaceuty nadal jest dążenie do tego, by medykamenty stosowane przez chorych były najwłaściwiej dobierane – tak, aby były najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze.
W związku z pandemią koronawirusa, przed farmaceutami pojawiły się nowe wyzwania. CDC – agencja rządu federalnego USA wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej rozpoczęła rozprowadzanie promocyjnych materiałów w aptekach na terenie całego kraju. Ich zadaniem jest podkreślenie potrzeby i znaczenia farmaceutów w rozpowszechnianiu Narodowego Programu Zapobiegania Cukrzycy.
Ponadto amerykańscy farmaceuci chcą pomagać również osobom zarażonym na HIV. W jaki sposób?
Wsparcie, doradztwo, monitoring procesu leczenie – farmaceuta w walce z HIV
Kluczowa rola farmaceuty w stosunku do osób zakażonych wirusem HIV polega przede wszystkim na monitorowaniu leczenia, doradzają chorym oraz wspierają ich. W czasie pandemii koronawirusa farmaceuci podjęli również działania, których celem jest zapobieganie niedoborom leków oraz zmniejszenie wizyt zakażonych pacjentów wirusem HIV w aptekach.
W przychodniach każdy pacjent zobowiązany jest wypełnić kontrolny formularz dotyczący koronawirusa. Rozwiązanie to umożliwia magistrom farmacji dokładnie ustalić, który pacjent wymaga dodatkowej uwagi i opieki medycznej.
Choć nadal nie znaleziono leku, który skutecznie radziłby sobie z niebezpiecznymi objawami koronawirusa, eksperci na całym świecie wprowadzają różne terapie eksperymentalne. Testują przeciw COVID-19 m.in….leki na HIV. W ostatnim czasie przetestowano kombinacje dwóch leków: lopinawiru i rytonawiru – używanych w terapii HIV. Niestety, otrzymane dotychczas wyniki testów nie napawają optymizmem.
Farmaceuci mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy
W 2010 r. w USA wdrożony został po raz pierwszy Narodowy Program Zapobiegania Cukrzycy (National DPP). Jest to system dostarczania informacji dotyczących zmiany stylu życia dla dorosłych pacjentów, u których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2.
Apteki i farmaceuci są głównymi partnerami Programu Zapobiegania Cukrzycy. Według prowadzonych statystyk w USA, u jednej na trzy osoby dorosłe, występuje stan przedcukrzycowy. Prowadzi on w konsekwencji nie tylko do cukrzycy typu 2, ale również do chorób serca i udarów.
W odległości do 1,6 mili od apteki mieszka 92 proc. amerykańskich obywateli.
Pacjenci znacznie częściej konsultują się więc z farmaceutą niż ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.
Według danych CDC Narodowy Program Zapobiegania Cukrzycy może przyczynić się do zmniejszenia o 58 proc. ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. W stosunku do osób, które ukończyły 60 lat, ryzyko zachorowania zmniejszyć się może nawet o 71 proc. Na chwilę obecną programem CDC objęto 7 placówek aptecznych.
Farmaceuci są wiarygodnymi i oddanymi pracownikami służby zdrowia. Odgrywają coraz to większą rolę. Czy zgodnie z planem, już niebawem będą również wykonywać szczepienia ochronne?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: