Na przełomie lutego i marca, pod patronatem firmy Urtica i Lideo S.A., w Warszawie odbyły się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe dla farmaceutów i studentów farmacji. “Farmaceutów bez granic” poprowadzili wybitni farmaceuci z Kanady.
5 warsztatów
W zaledwie kilka dni przeprowadzono aż 5 jednodniowych, 8-godzinnych. To jednocześnie dużo i mało czasu na przyswojenie i wypróbowanie w działaniu nowej wiedzy. A jednak! W krótkim czasie udało się wyszkolić ponad 250 młodych farmaceutów.
Szkolenia były podzielone na 3 moduły – obejmowały one opiekę farmaceutyczną i komunikację, przeglądy stosowania leków (MUR) oraz interakcji lekowych. Każdy z modułów składał się z wykładów dydaktycznych przeprowadzanych przez specjalistów z Kanady. Warto nadmienić, że kanadyjscy farmaceuci wygrywają ranking zaufania do zawodów publicznych w swoim kraju.
Po każdym wykładzie omawiano przypadki, pozwalając uczestnikom na bezpośrednie wykorzystanie umiejętności opanowanych podczas prelekcji. Uczestnicy wdawali się w żywe dyskusje – chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, ale również przykładali “kanadyjskie” doświadczenia na polskie realia.
Teoria to nie wszystko
Niespełna miesiąc po ukończeniu warsztatów – 1 marca w aptece Cosmedica w Warszawie zorganizowano sesję praktyczną. Podczas tego spotkania farmaceuci z Kanady obserwowali pracę w polskiej aptece – od momentu otrzymania recepty do momentu pobrania leku przez pacjenta.
Widząc różnicę, jaka jest między opieką farmaceutyczną w Polsce i Kanadzie – zagraniczni specjaliści byli w stanie zaproponować nowe sposoby procesu opieki farmaceutycznej w codziennej pracy. W czasie tego spotkania znalazło się również miejsce na omówienie barier praktycznych, które obecnie uniemożliwiają polskim farmaceutom wdrażanie niektórych usług opieki farmaceutycznej.
Spojrzenie w przyszłość opieki farmaceutycznej
Warsztaty spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony większości uczestników. Znaczna część opinii wyrażała brak możliwości kontynuowania nauki w aptece w Polsce i apelowała o organizację dalszych sesji edukacyjnych, w tym sesji bardziej specjalistycznych.
Polscy farmaceuci nie chcą odstawać od kolegów zza granicy: chcą się szkolić, co jasno wskazuje na potrzebę i potencjał przyszłych misji o podobnym charakterze w Polsce.
Opracowanie własne/Redakcja