W październiku ubiegłego roku rozpoczął się pilotażowy program e-skierowania. Prowadzony był w około 200 polskich placówkach medycznych. Od 1 kwietnia 2019 roku lekarze mogą wystawiać skierowania w postaci elektronicznej!
Czy to koniec z papierowymi skierowaniami?
Z dniem 1 kwietnia bieżącego roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące elektronicznego skierowania. Od tego dnia wszyscy lekarze mogą już je wystawiać!
E-skierowanie ma się stać znacznym udogodnieniem dla wszystkich chorych. Pacjenci nie będą musieli – jak było dotychczas – w ciągu 14 od zapisania się np. na badania, dostarczyć skierowanie. E-skierowanie zapobiec ma również okolicznościom, w których chory zapisywał się do kilku/kilkunastu kolejek jednocześnie, w różnych placówkach medycznych. Taka sytuacja blokowała możliwość zapisania się innym chorym.
Wytyczne znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, do końca 2020 roku, dają możliwość wyboru wszystkim lekarzom, czy dane skierowanie będzie wystawione w wersji elektronicznej, czy jak dotychczas w wersji papierowej.
Co ważne, od 1 stycznia 2021 r. skierowania w formie papierowej będą mogły być wystawione tylko w sytuacjach awaryjnych, dla osób o nieustalonej tożsamości lub w przypadku, gdy wystawi je zagraniczny lekarz świadczący usługi zdrowotne tylko okazjonalnie i tymczasowo.
Na jakie świadczenia mogą być wystawiane e-skierowania?
Minister Zdrowia określa wykaz świadczeń, na które już są, i na które w przyszłości będą wystawiane skierowania w postaci elektronicznej. W wytycznych zawartych w rozporządzeniu e-skierowania wystawiane są już obecnie na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne oraz szpitalne leczenie w szpitalu.
Lekarze mogą również wystawiać e-skierowana na badania medycyny nuklearnej, badania tomografii komputerowej (TK) i badania rezonansu magnetycznego (MR). Na liście możliwych do wystawienia już skierowań w postaci elektronicznej znalazły się również badania endoskopowe przewodu pokarmowego, badania echokardiograficzne płodu oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).
Powyższe badania i świadczenia finansowane są ze środków publicznych. W przypadku badań medycyny nuklearnej oraz tomografii komputerowej skierowana w postaci elektronicznej funkcjonowały będą w pełnym zakresie (bez względu na źródło finansowania). E-skierowania nie są i nie będą dotyczyć kierowania pacjentów na innego rodzaju badania i konsultacje w ramach leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego.
Sposoby przekazania pacjentowi informacji o e-skierowaniu
Istnieją trzy możliwości przekazania choremu informacji o skierowaniu elektronicznym. Jest to e-mail, sms oraz forma wydruku.
Dwa pierwsze sposoby funkcjonują automatycznie. Wystarczy, że pacjent poda swój adres e-mail lub numer telefonu do systemu informacji ochrony zdrowia. E-mail zawiera kompletną informację dotyczącą e-skierowania, tymczasem forma wiadomości sms, tylko kod dostępu.
Ostatnim sposobem przekazania pacjentowi informacji o e-skierowaniu jest wydruk. Dokonuje go lekarz w momencie, gdy pacjent nie podał w systemie adresu e-mail, numeru telefonu oraz na każde żądanie chorego. Należy pamiętać, że sam wydruk nie jest skierowaniem! Umożliwia on tylko jego realizację.
Okres przejściowy e-skierowana potrwa do końca 2020 roku. Już od 1 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania wystawiane będą tylko w formie elektronicznej, zastępując tradycją wersję papierową!
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: