Formuła 1 dla większości kojarzy się z super szybkimi samochodami, wyścigami samochodowymi, a przede wszystkim wielkimi emocjami. Wykorzystywane w tym sporcie technologie zyskują coraz to nowsze oblicze, a od niedawna znalazły również zastosowanie w… sektorze medycyny. Stało się to możliwe dzięki firmie McLaren Applied Technologies. Jak technologia wprost z Formuły 1 pomaga chorym?
McLaren Applied Technologies
McLaren Applied Technologies jest firmą, która istnieje po to, aby zapewnić jedną rzecz: przewagę. Pracując na podstawie nowoczesnych technologii, bazie danych
i ludzkiej pomysłowości, zapewnia wymierną przewagę wydajnościową w czterech kluczowych branżach: sportach motorowych, motoryzacji, transporcie publicznym
i zdrowiu.
Tylko w jednym bolidzie zespół McLaren stosuje około 300 czujników, a uzyskane
z nich dane, wykorzystywane są do opracowania najlepszej strategii wyścigu. Eksperci z zespołu postanowili więc przenieść technologię z Formuły 1 na obszar medycyny i pomóc tysiącom potrzebującym pacjentom.
Dyrektor działu produktów medycznych w firmie McLaren Applied Technologies stwierdził, że w świecie Formuły 1 chodzi o jak najlepszy wynik na wyścigach, a w medycynie – o powrót do zdrowia. Firma w kontekście zdrowia wykorzystuje funkcje czujników i analizy danych opracowane w sporcie wyścigowym. Takie podejście pozwala tworzyć cyfrowe rozwiązania terapeutyczne, które optymalizują i personalizują leczenie w celu uzyskania lepszych wyników klinicznych.
Efektywna rehabilitacja po udarze
Dotychczas lekarze, obserwując stan zdrowia osób będących po udarze, biorących udział w przeprowadzanych badaniach klinicznych, ograniczali się najczęściej do rejestrowania wskaźników aktywności w trakcie kolejnych wizyt w szpitalu.
Firma McLaren Applied Technologies postanowiła pomóc tysiącom potrzebujących osób, które spotkało to przykre zaburzenie czynności pracy mózgu. Zaopatrzyła więc badaną grupę chorych w specjalne, inteligentne czujniki biometryczne, które stale i bardzo dokładnie monitorują ich przebieg rekonwalescencji, a także efektywniej wykorzystują zebrane dane. Czujniki te łączą aktywność oraz sposób poruszania się chorego ze stopniem zaawansowania choroby. Dzięki temu można uzyskać spersonalizowane informacje o reakcji pacjenta na dobrane leki.
Otrzymane dane o aktywności pacjentów aktualizowane są na bieżąco, co pozwala medykom efektywniej analizować postępy między wizytami, a także podejmować lepsze decyzje o kolejnych etapach leczenia. Metoda ta zapewnia ponadto dokładniejsze i bardziej wiarygodne wyniki badań, co w dłuższej perspektywie może ułatwić szybsze wprowadzanie na rynek nowych, bardziej skutecznych leków.
Inne rozwiązania McLaren Applied Technologies
Wiedza zdobyta przez McLaren Applied Technologies w Formule 1, związana
z przetwarzaniem danych w czasie rzeczywistym może już niebawem okazać się bardzo przydatna dla sektora ochrony zdrowia.
McLaren Applied Technologies oprócz wspomnianych powyżej innowacyjnych czujników biometrycznych ma również do zaoferowania inne urządzenia. Wraz z firmą Huami, która słynie z opasek fitness, udoskonaliła urządzenia do noszenia. Na tym jednak nie koniec. Marka nawiązała również współpracę z chińskim producentem urządzeń biometrycznych MAT. Wspólnie będą tworzyć inteligentne, wykonywane na indywidualne zamówienie rozwiązania monitorujące wydolność organizmu oraz urządzenia do noszenia. Mają one pomóc użytkownikom w dbaniu o zdrowie i formę bez rezygnacji z własnego stylu życia.
McLaren Applied Technologies ponadto skupia się na zastosowaniu swoich rozwiązań w innych obszarach, m.in. dotyczących terapii medycznej, odnowy biologicznej związanych z ortopedią, leczeniem cukrzycy i odchudzaniem.
Technologia firmy McLaren Applied Technologies bazująca na inteligentnych czujnikach biometrycznych już niebawem może pomóc wielu osobom będących po udarze. Monitorując stan zdrowia osób chorych, wpływa na lepszą i bardziej skuteczną rehabilitację, a także pomocna jest w doborze odpowiednich leków dla każdego indywidualnie pacjenta.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: