Zakładane plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące e-zdrowia na rok 2019 są bardzo ambitne. Obejmują one m.in. drugą fazę wdrażania e-recept, wprowadzenia e-skierowań czy promowanie Internetowych Kont Pacjenta. Jak aktualnie wygląda wprowadzanie narzędzi e-zdrowia?
Prawie 100% lekarzy wystawia e- zwolnienia
Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej. Poprzednia, tradycyjna forma (wersja papierowa) stosowana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jakie to sytuacje? Awaria prądu, brak dostępu do Internetu, domowe wizyty lekarza – kiedy nie ma on przy sobie mobilnego sprzętu komputerowego.
Według danych ZUS-u, przedstawionych na początku 2019 roku, ponad 99% lekarzy skorzystało z możliwości wystawienia zwolnienia w postaci elektronicznej. Łączna liczba wystawionych do wskazanego momentu zaświadczeń lekarskich, dotyczących niezdolności do pracy, to 2,4 mln. Tylko 19 tysięcy z nich wystawiono w wersji papierowej.
Co więcej – według danych przedstawionych przez prezes ZUS – panią prof. Gertrudę Uścińską – z tygodnia na tydzień liczba zwolnień w wersji papierowej spada.
E- recepta w każdym województwie
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podsumowało ostatnio pierwszy kwartał 2019 roku. Dane wskazują na to, że e-recepta wystawiana jest już w każdym województwie w Polsce. Oznacza to, że minimum jeden podmiot leczniczy z każdego regionu kraju podłączył się do systemu e-zdrowia (platformy P1).
Już w marcu 2019 roku ponad 120 podmiotów leczniczych wystawiło po raz pierwszy e-receptę. Liderem wśród wszystkich polskich województw było województwo śląskie. Tam e-recepty wystawiło po raz pierwszy kolejnych 27 podmiotów leczniczych. Według przedstawionych danych z całego kraju personel medyczny wystawia średnio około 11 tysięcy e-recept każdego dnia.
Resort zdrowia uważa, że wprowadzenie e-recept rozwiąże problem związany dotychczas z nie czytelnością wystawianych przez lekarzy recept. Ułatwi to znacznie pracę farmaceutom, którzy niejednokrotnie mieli problemy z ich realizacją oraz wszystkim chorym, którzy musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę recepty.
E-recepta zmniejsza również ilość wielu wizyt u lekarzy osób przewlekle chorych, które dotychczas musiały przychodzić po recepty na stale przyjmowane leki.
Wprowadzenie e-recept w innych krajach pokazało, że system ten przynosi duże oszczędności poprzez zmniejszenie liczby pomyłek, zwiększając bezpieczeństwo chorych, zmniejszając biurokrację oraz uszczelnienie obrotu lekami.
E-skierowania: pierwszy miesiąc funkcjonowania
Od 1 kwietnia 2019 roku lekarze mogą wystawiać e-skierowania: do szpitala, do specjalistów, na badania. Wkrótce zapewne dowiemy się, jak dużo tych elektronicznych dokumentów zostało wystawionych. Niemniej – dane dotyczące korzystania z e-recepty czy e-zwolnień – zachęcają do tego, by być optymistą.
Wdrażanie systemu e-zdrowia nabiera tempa. Pokazują to dane statystyczne wystawianych zwolnień w postaci elektronicznej oraz e-recept. Czy kolejne programy Ministerstwa Zdrowia zaplanowane na rok 2019 również tak szybko znajdą swoich zwolenników?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: