Od początku stycznia bieżącego roku, poza nielicznymi wyjątkami, recepta wystawiana jest wyłącznie w postaci elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejne zmiany, kolejne kroki w kierunku informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Obecnie trwa projekt wdrożenia e-skierowania, które od 8 stycznia 2021 r. stanie się obowiązkowe.
E-skierowanie w systemie ochrony zdrowia
Od października 2018 r. do 30 września 2019 r. trwał etap techniczny projektu e-skierowanie. Włączenie do programu pilotażowego pacjentów nastąpiło w lutym 2019 r. Przez cały okres etapu technicznego, udział w projekcie wzięło blisko 100 podmiotów.
Elektroniczne skierowanie należy do najważniejszych e-usług, wprowadzanych w ramach cyfryzacji systemu polskiej ochrony zdrowia. Jest ono centralnym systemem informatycznym udostępnionym w ramach projektu “Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (System P1).
Głównym celem projektu Ministerstwa Zdrowia ma być sprawna realizacja skierowań. E-skierowanie ograniczyć ma popełniane dotychczas błędy oraz wyeliminować problem z nieczytelnymi skierowaniami. Ponadto zaoszczędzi sporo czasu lekarzom oraz pacjentom.
Już tylko do 8 stycznia 2021 r. będzie można korzystać ze skierowań w papierowej wersji. Od tego okresu, zgodnie z założeniami projektu, wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań, będą funkcjonowały tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej.
Korzyści e-skierowania
Korzyści z rozwiązania, jakim jest wprowadzenie e-skierowania, jest sporo, przede wszystkim dla pacjentów:
- telefoniczne zapisy na wizytę bądź badania, bez konieczności dostarczania oryginalnego skierowania w terminie 14 dni roboczych. Po otrzymaniu e-skierowania pacjent będzie jedynie potrzebować 4-cyfrowy kod i pesel;
- brak możliwości zgubienia skierowania. Pacjent po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta zawsze będzie mieć dostęp do wszystkich niezbędnych danych, aby zapisać się na świadczenie medyczne;
- pacjent lub uprawniona przez niego osoba będzie mogła śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań;
- pacjent nigdy nie będzie wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.
E-skierowanie zapewnia również korzyści pracownikom medycznym. Podczas rejestracji e-skierowania, niezbędne dane zostaną automatycznie pobrane przez placówkę realizującą.
Każde wystawione przez lekarza skierowanie w wersji cyfrowej, będzie podpisane elektronicznym podpisem. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz nie będzie musiał dodatkowo podpisywać skierowania. Należy wiedzieć, że podpis cyfrowy jest tak samo ważny, jak podpis odręczny.
Lekarz będzie mieć również dostęp do historii medycznej pacjenta, a wszystkie niezbędne informacje znajdzie w Internetowym Koncie Pacjenta. Rozwiązanie to daje możliwość lepszego śledzenia przebiegu leczenia pacjenta.
W przypadku nieprawidłowości dotyczących wystawionego przez lekarza e-skierowania, będzie on mógł w każdej chwili je anulować.
E-skierowanie – na jakie świadczenia będzie wystawiane?
E-skierowanie będzie wystawiane na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, pod warunkiem, że będą one finansowane ze środków publicznych. Ponadto zostanie wystawione przez medyka na leczenie szpitalne, jeśli szpital będzie mieć podpisaną umowę na realizację świadczeń opieki zdrowotnej.
Skierowanie w wersji elektronicznej uzyska pacjent na wykonanie m.in. badań tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MR) i na endoskopowe badanie przewodu pokarmowego. Dodatkowo e-skierowanie wystawi lekarz na badanie echokardiograficzne płodu, pozytonową tomografię emisyjną (PET) oraz na wykonanie badań medycyny nuklearnej.
E-skierowanie, tak samo jak e-recepta i e-zwolnienie, stanowi kolejny krok w kierunku informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Czy równie szybko, jak poprzednie wprowadzone przez Ministerstwo usługi e-zdrowia, znajdzie wielu zwolenników?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: