16 października Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pilotaż elektronicznego skierowania. Lekarze będą mogli wystawić skierowanie w formie elektronicznej, a pacjenci nie będą musieli dostarczać oryginałów do przychodni. Na razie test e-skierowania odbywa się w Warszawie i Polanicy Zdrój.
Czym jest e-skierowanie?
E-skierowanie to dokument w postaci elektronicznej, kierujący pacjenta na badania diagnostyczne, w tym diagnostykę ambulatoryjną (np. badania laboratoryjne, badanie RTG, tomografia komputerowa itp.) oraz ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. wizyta u lekarza specjalisty). Elektroniczne skierowania, obok e-recept, są częścią programu, który ma docelowo zmniejszyć kolejki do lekarza, ułatwić dostęp do świadczeń i wyeliminować tzw. zeszyty, czyli listy pacjentów wprowadzanych do kolejki poza listą oczekujących.
Na razie tylko w dwóch miastach
Elektroniczny dokument skierowania jest na razie wprowadzony na próbę, zanim zostanie ono wdrożone w całym kraju. Dlatego na tę chwilę system zainicjowano tylko w dwóch miastach — w Warszawie i Polanicy Zdrój. W stolicy pacjenci będą mogli otrzymać e-skierowania na badania z zakresu medycyny sportowej i tomografii komputerowej. Natomiast w Polanicy Zdrój program będzie systematycznie wdrażany w pełnym wymiarze, w jednej placówce — Specjalistycznym Centrum Medycznym im. Jana Pawła II.
Jak będzie wyglądać wystawianie e-skierowania?
Najpierw lekarz wystawi i cyfrowo podpisze e-skierowanie, a specjalny system je zweryfikuje, zapisze i wygeneruje numer PIN lub kod kreskowy. Następnie pacjent otrzyma e-skierowanie w formie SMS-a lub e-maila. W wybranej przez siebie placówce medycznej poda dane dostępowe: PIN lub kod kreskowy i w przypadku gdy system zweryfikuje dane, placówka zapisze pacjenta na wizytę.
Gdy skierowanie w formie elektronicznej zostanie zapisane, zostanie automatycznie nadany przez system status – „w realizacji” i jego ponowne użycie w innej placówce nie będzie możliwe. W ten sposób zapisywania się do kolejki w różnych miejscach już nie będzie możliwe, za to będzie wiadomo, że dany pacjent oczekuje na świadczenie w konkretnym miejscu. Przestaną się tworzyć sztuczne kolejki.
Zalety e-skierowania
Wprowadzenie elektronicznego skierowania ma przynieść pacjentom wiele korzyści. Przede wszystkim pacjenci będą mieli stały dostęp do statusu skierowania w Internetowym Koncie Pacjenta — na stronie pacjent.gov.pl. W tym samym miejscu lekarze będą mieli możliwość śledzenia historii leczenia. E-skierowanie zlikwiduje także częsty problem z nieczytelnością druków, a to zmniejsza ryzyko błędnego wystawienia dokumentu.
Docelowo zastosowanie skierowań w formie elektronicznej ma radykalnie skrócić kolejki do specjalisty. Całościowe wdrożenie rozwiązania ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Od tej pory e-skierowanie będzie można realizować na terenie całego kraju.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: