Z czym kojarzy się szpital? Większość osób odpowie, że z niczym przyjemnym. W końcu – nikt tam nie przebywa tam z własnej woli. A wręcz jest to miejsce “kumulacji nieszczęść” – wypadki, choroby, operacje. Przyjrzyjmy się dziś technologiom w szpitalach, które wpływają na wysoką jakość obsługi pacjentów.
Rzeczywistość wirtualna zmniejsza ból
VR, czyli wirtualna rzeczywistość pojawia się w naszym życiu, otoczeniu coraz częściej. Kto nie słyszał o specjalnych goglach do gier? Ów wynalazek znajduje też zastosowanie w szpitalach. Lekarze przeprowadzają przy użyciu gogli skomplikowane operacje. Ale to nie wszystko. Coraz częściej stają się one również elementem terapii osoby przebywającej w szpitalu.
Pacjent w ramach odprężenia i relaksu otrzymuje gogle przed, a nawet podczas zabiegu, operacji. Przenosi się do wirtualnego świata, gdzie m.in. może grać, zwiedzać i odkrywać niezbadane krainy. Pacjenci, którzy podczas zabiegów, operacji, a nawet zmiany opatrunków (np. po oparzeniach) mieli założone gogle – odczuwali ból o połowę mniejszy niż bez “magicznych” okularów.
Doskonała obsługa pacjenta musi wprowadzać kolejne elementy nowych technologii. Skoro są dowody na to, że przeniesienie pacjenta z rzeczywistości do świata wirtualnego powoduje zmniejszoną aktywność mózgu w rejonach odpowiedzialnych za te odczucia, warto szukać dalej.
Systemy sterowania oświetleniem i indywidualne sterowanie temperaturą
Czy odpowiednie oświetlenie ma jakikolwiek wpływ na leczenie chorego? Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że tak. Wszyscy chorzy biorący udział w swego rodzaju “eksperymencie”, którzy umieszczeni zostali w słonecznych pokojach, wyzdrowieli szybciej niż pacjenci przebywający w ciemnych pomieszczeniach.
Ilość światła w pomieszczeniu wpływa na wyniki: zmniejsza depresję wśród pacjentów, zmniejsza długość pobytu w szpitalach, poprawia sen i rytm dobowy, zmniejsza pobudzenie wśród pacjentów z demencją, łagodzi ból i poprawia komfort pracy personelu na nocnej zmianie.
Tak duży wpływ światła na procesy leczenia i komfort przebywania w szpitalu sprawił, że niektóre szpitale w Stanach Zjednoczonych zaczęły przechodzić na systemy indywidualnego sterowania oświetleniem. Każdy pacjent może ustawiać natężenie światła według własnych potrzeb.
A gdyby pacjent mógł również sterować również temperaturą w pomieszczeniu? Zdarzają się przypadki, w których odpowiednia temperatura w pokoju ma wpływ na leczenie chorego. Pomaga nie tylko w terapii, lecz również poprawia komfort pobytu w szpitalu chorego. W większości szpitali w USA każdy pacjent przebywa w jednoosobowym pokoju. Dlatego zaczęły one instalować indywidualne regulatory temperatury dla każdego pomieszczenia, aby każdy chory czuł się jak najlepiej. Proste rzeczy sprawiają, że sama obsługa pacjenta w szpitalu jest coraz bardziej doceniana.
Profesjonalna obsługa pacjenta – cyfrowa tablica
Cyfrowe tablice zostały umieszczone zostały w pokojach chorych. I może fakt ten nie robi większego wrażenia dopóki nie przyjrzymy się, w czym dokładnie mogą pomóc takie tablice?
Na elektronicznej tablicy znajduje się cała kartoteka pacjenta. Jest ona na bieżąco aktualizowana, wraz z pojawiającymi się kolejno wynikami badań, zapisami lekarzy, pielęgniarek itd. Co więcej – w każdej takiej tablicy znajduje się również plan dnia, dzięki któremu wiemy jakie w planie pacjenta są zajęcia, kiedy powinien wziąć leki, jakie badania odbyć. To wszystko kieruje nas ku doskonałej obsłudze pacjenta, w której nie ma mowy o pomyłkach czy ludzkim “zapomnieniu”.
Cyfrowe tablice mogą łączyć się z innymi technologiami, systemami a nawet z “inteligentnymi” łóżkami. Wszystko po to, by np. ostrzec personel medyczny o zagrożeniach – upadku chorego z łóżka, czy nieprawidłowym ułożeniu.
Nowe technologie w bardzo dużym stopniu mogą wpłynąć na jakość pobytu chorego w szpitalu. Lepszy komfort dla pacjenta ma również wpływ na czas jego powrotu do zdrowia. Obsługa pacjenta w placówkach służby zdrowia może być ciągle lepsza.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: