Depresja jest chorobą. Nie ma co z tym dyskutować. Zaczyna się niepozornie — obniżeniem nastroju, spadkiem entuzjazmu. Taki długotrwały stan sieje spustoszenie w naszych głowach. Sposoby leczenia tej choroby rozwijają się — pojawiają się nie tylko farmaceutyki, ale również… algorytmy wspierające w diagnozie.
Metody wykrycia depresji
Dotychczas główną metodą wykrycia tego problemu była konsultacja ze specjalistą. Lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem oraz jego odpowiedzi na zadawane pytania oceniał kondycję chorego. Prawdopodobieństwo postawienia odpowiedniej diagnozy było duże, ale zawsze obarczone błędem. Teraz do rozpoznania choroby i jej odpowiedniego zdiagnozowania wprowadzona zostaje sztuczna inteligencja.
Choroba ukryta w słowach
Wszystko zaczęło się od nagrań i transkrypcji rozmów z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Algorytm badał oraz wyszukiwał najczęściej używane przez chore osoby słowa. Poprzez sztuczną inteligencję wyselekcjonowany został zestaw wyrazów, a także dookreślony specyficzny sposób mówienia — monotonny.
Testy wykazały skuteczność algorytmu na poziomie 77%. Taki wynik robi duże wrażenie, porównując je do innych metod. Dotychczasowe sposoby opierały się tylko na zadawaniu konkretnych pytań i odpowiedzi na nie. Brakowało dogłębnej analizy używanych słów, nie mówiąc już o sposobie wypowiadania się związanym z tempem, tonem mówienia.
Co wyczytasz z Instagrama?
Analiza słów to nie wszystko. Podjęto również próbę “diagnozy” poprzez fotografie umieszczane przez osoby potencjalne chore na Instagramie.
W teście wzięto pod uwagę 43 950 zdjęć umieszczonych na 166 profilach. Analizie poddano metadane fotografii, kolorystykę i używane filtry. Jakie wnioski można wyciągnąć z Instagrama w kontekście depresji? Osoby z zaburzeniami depresyjnymi rzadko używają dedykowanych filtrów Instagrama, a w zamieszczanych przez nich fotografiach dominują różne odcienie niebieskiego i szarości.
Osoby zdrowe wybierają jaśniejsze kolory. Na ten moment stawianie diagnozy tylko i wyłącznie na podstawie wiedzy z Instagrama raczej nie będzie dominującą taktyką, jednocześnie do myślenia daje trafność wniosków. Na 166 profili w przypadku 70% diagnoza o chorobie została postawiona prawidłowo.
Lekarze, a także pacjenci mają coraz więcej danych do rozpoznania choroby… Szybsze jej zapobiegnięcie pomoże wielu ludziom na całym świecie. A powstanie nowych, bardziej skutecznych algorytmów sztucznej inteligencji, to tylko kwestia czasu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: