Google należy do liderów w kreowaniu sztucznej inteligencji. Jeden z najnowszych obszarów, w którym jest ona wykorzystywana przez inżynierów Google, to diagnostyka raka piersi.
Nowotwór piersi wykrywany przez DeepMind
Inżynierowie z laboratorium DeepMind, przejętego przez Google w 2014 r., stworzyli wirtualne narzędzie zdolne do wykrywania raka piersi. Co ciekawe – sztuczna inteligencja ma w tym przypadku taką samą, a czasem nawet lepszą dokładność, niż doświadczony radiolog.
W jaki sposób stwierdzona została skuteczność DeepMind? Badacze skorzystali z dwóch zestawów danych zawierających mammogramy z USA i Wielkiej Brytanii. Zbiór danych amerykańskich obejmował 3 097 kobiet, natomiast zbiór danych z Wielkiej Brytanii mieścił 25 856 zdjęć rentgenowskich.
Sztuczna inteligencja Google sprawiła, że nastąpiło zmniejszenie liczby błędnych wyników (tzw. wyniki fałszywie negatywnie). Oznacza to, że u danej osoby nowotwór piersi najpierw był zdiagnozowany, a po weryfikacji DeepMind – okazywało się, że ta sama osoba wcale nie jest chora. Wyniki zmieniły się dla 9,4% dla danych z USA oraz o 2,7% dla danych pochodzących z Wielkiej Brytanii.
Diagnostyka raka piersi według Google
Przedstawione powyżej wyniki zostały kolejno zestawione z dokonaniami wykonanymi przez sześciu radiologów. Okazało się, że wyniki sztucznej inteligencji opracowanej przez Google, były lepsze średnio o 11,5% od radiologów.
Otrzymane wyniki wykazały, jak ważną i pomocną rolę może już w niedalekiej przyszłości pełnić sztuczna inteligencja podczas diagnozowania raka piersi. Badania przesiewowe znacznie pomagają w trakcie diagnozowania chorób we wczesnym stadium, gdyż wtedy podjęte leczenie ma dużo większe szanse powodzenia. Niestety – to najczęstszy moment, w którym pojawiają się wyniki fałszywie pozytywne.
Według ekspertów sztuczna inteligencja może być również pomocna, poprawiając proces badań przesiewowych. Najpierw jednak Google zamierza wykonać kolejne badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność sztucznej inteligencji.
Warto zobrazować to przykładem. W Wielkiej Brytanii standardową procedurą jest sprawdzanie zdjęcia rentgenowskiego przez dwóch radiologów. Narzędzie stworzone przez inżynierów DeepMind mogłoby w pełni zastąpić drugiego sprawdzającego, gdyż jak sami potwierdzają, przeprowadzili już symulację, która wykazała skuteczność w 88% przypadków.
DeepMind i nie tylko – sztuczna inteligencja w służbie medycyny
Sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w wielu dziedzinach, a jedną z nich jest diagnostyka medyczna. Według ekspertów z całego świata odgrywać będzie coraz to większą rolę w zapobieganiu chorobom, diagnozowaniu pacjentów i monitorowaniu leczenia.
Warto wiedzieć, że już w 2018 r. urządzenie BioMind oparte na sztucznej inteligencji okazało się skuteczne w diagnozowaniu chorób neurologicznych. Natomiast algorytm stworzony przez naukowców ze Stanford University w ciągu dwóch miesięcy nauczył się rozpoznawać 14 chorób tylko na podstawie zdjęć RTG.
Innym nowoczesnym narzędziem do diagnozy raka piersi, opartym na sztucznej inteligencji jest Braster Pro. Tutaj AI analizuje obraz termiczny, wykonany podczas termografii kontaktowej. Również polscy naukowcy nie próżnują – w Gdańskim Centrum Chorób Piersi powstała aplikacja wspierająca kobiety zmagające się z nowotworem piersi.
Warto wiedzieć, że inżynierowie z DeepMind stworzyli wcześniej modele do identyfikacji chorób oczu i wykrywania raka szyi. Opracowany przez Google system sztucznej inteligencji, który radzi sobie lepiej od lekarzy we wczesnym wykrywaniu raka piersi może okazać się prawdziwym przełomem.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: