2 października 2015 roku opublikowano Delegowane Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/161. Jej zadaniem było uzupełnienie dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady o szczegółowe zasady związane z umieszczaniem zabezpieczeń na lekach. 3 października 2019 w Polsce podpisano ustawę – Prawo farmaceutyczne. Jej zadaniem było zapewnienie stosowania rozporządzenia Komisji Europejskiej. Jedną ze zmian jest obowiązek weryfikowania autentyczności produktów leczniczych. Apteki szpitalne muszą wyposażyć się w skuteczny system informatyczny, który będzie w stanie sprawdzać każde lekarstwo w centralnym rejestrze.
W system weryfikacji autentyczności leków musi się zaopatrzyć każda apteka. Bez tego typu oprogramowania nie jest możliwe wywiązanie się z obowiązku weryfikowania autentyczności zarządzanymi lekami, który pojawił się 9 lutego 2019 roku. Co więcej, niektóre aplikacje idą nawet dużo dalej i poza standardową weryfikacja jednostkową produktów leczniczych, pozwalają w prosty sposób skanować kody zagregowane, co usprawnia proces weryfikacji. Wystarczy jeden skan, aby móc przyjąć dany produkt leczniczy. Nowoczesne systemy doskonale wpisują się w postępujący proces cyfryzacji szpitali i aptek, który ma miejsce na terenie całej Unii Europejskiej.
Od 1 lipca 2020 możliwe kary za brak weryfikacji leków
Nie tylko obecnie obowiązujące zapisy w dyrektywie fałszywkowej determinują posiadanie odpowiedniego oprogramowania weryfikującego autentyczność leków. Otóż, 1 lipca 2020 roku wejdą w życie ostatnie z regulacji prawnych znajdujących się w ustawie z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Wchodzący w życie przepis dotyczy kar pieniężnych, które będą nakładane na apteki nie weryfikujące zabezpieczeń produktów leczniczych. Mogą one wynieść nawet 20 tys. złotych.
O czym należy pamiętać, aby uniknąć ewentualnych kar?
Zgodnie z tzw. dyrektywą fałszywkową na każdym opakowaniu leków musi znaleźć się podwójne zabezpieczenie, które farmaceuta musi weryfikować. Pierwszym jest zabezpieczenie otwarcia, pozwalające stwierdzić czy zewnętrzne opakowanie leku było jakkolwiek naruszone. Drugim jest niepowtarzalny identyfikator z kodem 2D, który pozwala na weryfikację autentyczności i identyfikację leku, który będzie zawierał kod produktu, numer seryjny, numer partii oraz termin ważności. Oba zabezpieczenia każdy farmaceuta przed wydaniem leku na oddział szpitalny, jest zobowiązany poprawnie zweryfikować. W ten sposób ograniczane zostało ryzyko sfałszowania leków, a co za tym idzie podniesione bezpieczeństwo pacjentów. Jednak, jak praktyka pokazała, ręczne weryfikowanie kodów na opakowaniach jednostkowych za pośrednictwem ich każdorazowego skanowania jest procesem bardzo czasochłonnym. Aby go usprawnić można wspomóc się oprogramowaniem weryfikacyjnym, takim jak na przykład system SWAL od Lideo – partnera biznesowego na rynku szpitalnym i firmę technologiczną, która zajmuje się wspieraniem cyfryzacji w polskich szpitalach w zakresie rozwiązań informatycznych.
Dlaczego warto skorzystać z systemu SWAL od firmy Lideo?
W odpowiedzi na liczne regulacje prawne i dyrektywy unijne z pomocą farmaceutom przychodzi system SWAL od Lideo, który wyróżnia się intuicyjnością i jest prosty w obsłudze. Za pomocą terminala skanującego z odpowiednim oprogramowaniem możliwe jest szybkie i efektywne weryfikowanie opakowań z lekami na każdym etapie zarządzania apteką. Co więcej, każdy skan zostaje zarchiwizowany. W ten sposób otrzymamy wgląd do pełnej historii wykonanych operacji od momentu wdrożenia systemu weryfikacyjnego. Praca farmaceuty zostanie tym samym znacząco ułatwiona, ponieważ prosty i intuicyjny interfejs systemu nie sprawi żadnych problemów podczas jego używania. Sporą zaletą narzędzia Lideo jest także bezprzewodowy charakter urządzeń, który przekłada się na pełną mobilność. Ponadto SWAL został wyposażony w nowatorski moduł do skanowania zagregowanego, który zoptymalizuje i znacznie skróci proces skanowania jednostkowego – nawet 65 sztuk w 5 minut. Z kolei dzięki funkcji obsługi kodów zagregowanych można zweryfikować nawet 3 kartony po 195 produktów medycznych w jedyne 5 sekund. Jak to wygląda w praktyce?
Zobacz film na temat obsługi kodów zagregowanych SWAL >>
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: