Ciąża to wyjątkowy czas dla rodziców, okres oczekiwania na narodziny, tworzenie w wyobraźni obrazu dziecka. Jak będzie wyglądało? Do kogo będzie podobne? Jak będzie się zachowywało? Ciąża to również częste wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Jest to uciążliwe zwłaszcza w III trymestrze, kiedy kobieta musi znacznie częściej wykonywać badania. Aby ułatwić przyszłej mamie życie w tym czasie, powstało urządzenie Pregnabit.
Czym jest Pregnabit?
Jednym z podstawowych i często wykonywanych badań w III trymestrze ciąży jest KTG, czyli kardiotokografia. To badanie, w którym sprawdza się akcję serca dziecka oraz napięcie mięśni macicy matki. Takie informacje są niezbędne dla lekarza i położnej. Dla przyszłych rodziców to możliwość posłuchania odgłosu serca dziecka.
Specjaliści uważają, że ważnym elementem profilaktyki chorób i schorzeń jest monitorowanie akcji serca dziecka między kolejnymi wizytami u ginekologa. Pomaga w tym urządzenie Pregnabit. Umożliwia ono, rejestrowanie zapisów KTG, gdziekolwiek znajduje się ciężarna, czy jest to wyjazd za granicę czy dom. Miejsce i czas nie mają znaczenia.
Jak działa Pregnabit?
Pregnabit jest systemem telemedycznym, na który składa się kilka elementów. Mobilne, poręczne urządzenie KTG oraz usługa Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT), w którym pracują specjaliści. To oni od razu analizują dostarczone przez system pomiary. Do pomiarów Pregnabit wykorzystuje 4 sensory:
- sondę FHR, która pozwala wyznaczyć akcję serca płodu;
- sondę TOCO, która umożliwia zmierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy;
- znacznik ruchu płodu – jak sama nazwa wskazuje, dzięki niemu wiemy, czy nasze maleństwo się porusza.
- opaskę pomiaru tętna, która bazuje na algorytmach danych z sond i tętnie – w ten sposób możemy odróżnić bicie serca płodu od pulsu kobiety.
To urządzenie, które zapewnia pełną opiekę medyczną. Przyszła mama może korzystać z niego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu a dzięki temu czuć się bezpieczniej.
Jak korzystać z urządzenia Pregnabit?
Korzystanie jest banalnie proste. Podczas wizyty kontrolnej mama otrzymuje od lekarza prowadzącego informacje, wskazówki, wyznaczoną częstotliwość oraz pory i sytuacje, w których ma używać urządzenia. W domu, w ciepłej atmosferze, z najbliższymi kobieta może wykonać badanie, które trwa 30 minut. Dane z zapisu KTG są przesyłane zdalnie do Medycznego Centrum Telemonitoringu (MCT) i tam analizowane przez ekspertów medycznych.
Jeżeli wszystkie pomiary są prawidłowe po 15 minutach w formie SMS, przyszła mama otrzymuje wyniki przeprowadzonego badania. Jednak może zdarzyć się sytuacja kryzysowa, a wtedy personel medyczny MCT kontaktuje się telefonicznie z pacjentką, w celu udzielenia pomocnych wskazówek. W każdej chwili lekarz prowadzący oraz pacjentka mają dostęp do bieżących, jak i archiwalnych badań.
Pregnabit powstał nie tylko z myślą o lekarzach ginekologach, położnych, ale przede wszystkim z myślą o kobietach w ciąży. To dla nich profilaktyka jest najważniejsza. Wczesne wykrycie zagrożenia szczególnie istotne okazuje się przy obserwacji ciąż poprzedzonych problemami z zapłodnieniem lub zastosowaniem metody in vitro, a także u kobiet, które wcześniej doświadczyły poronień oraz powikłań.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: