Dzięki pracy naukowców z uczelni Imperial College w Londynie udało się opracować czujnik, którego zadaniem będzie monitorowanie reakcji organizmu pacjenta na podawany mu antybiotyk. Eksperci mają nadzieję, że dzięki niemu uda się zdecydowanie zmniejszyć ilość występujących zakażeń szpitalnych wywoływanych przez lekooporne bakterie.
Innowacyjny czujnik
Opracowany przez londyńskich naukowców czujnik ma kształt małego plastra z rzędami mikroigieł na spodniej stronie. Innowacyjny czujnik wskazuje na bieżąco poziom antybiotyku w organizmie, kontrolując jednocześnie reakcję organizmu pacjenta na podawany mu lek.
Naklejony na skórę ramienia lub inne miejsce infekcji plaster pozwala zaobserwować lekarzom przyswajalność leków, a także otrzymywać na bieżąco szereg istotnych informacji medycznych. Dr Timothy Rawson, podczas przeprowadzonych badań stwierdził, że innowacyjny czujnik znacznie szybciej zbiera informacje dotyczące reakcji organizmu pacjenta na leczenie, niż dotychczas stosowane metody monitorowania, wymagające stałego badania krwi.
Naukowcy z uczelni Imperial College w Londynie uważają, że niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych prac, które umożliwią wykorzystanie czujnika podczas leczenia w szpitalach.
Rewolucyjne igły czujnika
W innowacyjnym czujniku naukowcy zastosowali bardzo cienkie igły, które pokryte zostały enzymami reagującymi na substancje lecznicze. Są one wielokrotnie cieńsze niż grubość ludzkiego włosa. Rewolucyjne igły potrafią wniknąć między komórki skóry i jednocześnie pobrać płyny ustrojowe, które krążą między nimi. Nawet do 200 razy na sekundę pobierane są próbki. Umożliwia to wykrycie drobnych zmian określających reakcje organizmu pacjenta na podany zastrzyk z antybiotykiem.
Umożliwia to bieżącą kontrolę, czy dana dawka leku jest odpowiednia, a także daje możliwość szybkiego wykrycia niepożądanych działań antybiotyku.
Metoda umożliwiająca badanie wielu rodzajów antybiotyków
Podczas przeprowadzonych przez naukowców testów monitorowano i sprawdzano również reakcje na penicylinę. Według ekspertów w innowacyjnym czujniku igły mogą być powlekane ponadto enzymami odpowiednimi dla wielu rodzajów antybiotyków.
Dotychczas czujniki mikroigłowe stosowane były jedynie do monitorowania poziomu cukru we krwi. Zespół z Imperial Collage jest pierwszą grupą ekspertów, którzy zastosowali czujniki do kontrolowania i monitorowania reakcji organizmu ludzkiego na antybiotyki. Przed wdrożeniem tej technologii na szerszą skalę należy jeszcze wykonać wiele badań i testów klinicznych na określonych grupach pacjentów, m.in. z ryzykiem sepsy.
Czujnik monitorujący reakcje organizmu na podawany antybiotyk może okazać się prawdziwym przełomem w medycynie. Zapewnić ma nie tylko większy komfort pacjentom, lecz może przyczynić się również do znacznego zredukowania liczby zakażeń opornych na leczenie tzw. superbakteriami.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: