Komórki nowotworowe posiadają zdolność przemieszczania się po całym organizmie poprzez układ krwionośny. Zespół naukowców z University of Arkansas stworzył więc urządzenie, za którego pośrednictwem możliwe jest wykrycie, a nawet zniszczenie komórek nowotworowych we krwi. To cytofon!
Cytofon – nieinwazyjna metoda badania krwi
By ocenić przemieszczanie się np. czerniaka, medycy najczęściej pobierają próbki krwi. Bardzo często tego typu badania nie są jednak skuteczne i nie udaje się zlokalizować komórek nowotworowych, nawet jeśli występują w próbce. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj we wczesnej postaci nowotworu.
Pozytywne badania najczęściej świadczą o wysokim stężeniu komórek nowotworowych krążących we krwi, które najprawdopodobniej rozprzestrzenią się na inne narządy. W takim momencie na podjęcie skutecznego leczenia jest już zazwyczaj za późno.
Zespół naukowców z University of Arkansas wymyślili nową, alternatywną, a przede wszystkim nieinwazyjną technologię badania krwi o nazwie Cytofon. Została najpierw przetestowana w laboratorium, następnie na zwierzętach, a w ostatnim czasie rozpoczęte zostały badania kliniczne z udziałem ludzi.
Cytofon – zasada działania
Innowacyjne urządzenie laserowe o nazwie Cytofon, wykorzystując impulsy światła laserowego, dociera do zewnętrznych warstw skóry, powodując ogrzewanie komórek transportowanych przez krew. Co bardzo ciekawe, Cytofon ogrzewa tylko komórki nowotworowe. Zdrowe komórki pozostają nienaruszone, ponieważ nie reagują wcale na kahogenne światło, wytwarzane przez laser.
Innowacyjny laser o nazwie Cytofon stosuje technikę ultradźwiękową do namierzania fal mikroskopijnej mocy emitowanych na skutek efektu ogrzewania komórek nowotworowych.
Technologia została już przetestowana na liczbie 47 pacjentów z białą karnacją,
z których 28 stanowiły osoby ze zdiagnozowanym czerniakiem. Pozostałą 19 tworzyli ochotnicy, u których nie rozpoznano czerniaka. Cytofon namierzył krążące komórki nowotworowe, aż u 32 badanych osób. Wszystkie uzyskane wyniki za pośrednictwem innowacyjnej technologii, zostały potwierdzone innymi badaniami, co potwierdziło skuteczność działania Cytofonu.
Laser jak dotąd, nie został jeszcze przetestowany na osobach o ciemniejszej skórze, u których występuje wyższy poziom melaniny, niż u osób z białą karnacją.
Cytofon i jego inne zastosowanie
Jak wyżej wspomniano, Cytofon potwierdził już swoją skuteczność wykrywania komórek nowotworowych we krwi w oparciu o grupę 47 badanych osób. Zespół naukowców z University of Arkansas zamierza jednak prowadzić kolejne badania na większej grupie osób.
Na tym nie koniec możliwości innowacyjnego lasera. Według ekspertów, oprócz namierzania komórek nowotworowych, może on je nawet niszczyć!
W jaki sposób? Zwiększenie energii generowanej przez laser jest w stanie zniszczyć przynajmniej niektóre komórki nowotworów. Jak twierdzą badacze, może to nie wystarczyć do całkowitego zniszczenia guza, lecz łącząc innowacyjną technologię, jaką jest Cytofon, z innymi substancjami chemicznymi do leczenia (chemioterapeutykami), wspólnie okazać się mogą idealną terapią.
Cytofon nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa, a także nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla badanych pacjentów. Innowacyjna technologia o nazwie Cytofon może okazać się przełomem w namierzaniu, a także niszczeniu komórek nowotworowych we krwi.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: