National Institute for Health and Care Excellence (NICE) to brytyjski państwowy instytut. Na bieżąco przekazuje wytyczne dla lekarzy, by maksymalnie wykorzystywać możliwości leczenia, technologii i umiejętności personelu medycznego. Brytyjscy lekarze właśnie rozpoczęli korzystanie z aplikacji z cyfrową terapią behawioralną w celu leczenia depresji u dzieci.
Terapia poznawczo-behawioralna bez aplikacji
CBT (Cognitive behavioural therapy), inaczej mówiąc terapia poznawczo-behawioralna, to rodzaj leczenia psychoterapeutycznego. Pomaga zrozumieć chorym ich myśli i uczucia, które mają ogromny wpływ na ich zachowanie.
Przede wszystkim CBT koncentruje się na problemach występujących “tu i teraz”, nie zwracając uwagi na to, co jest ich przyczyną. Terapia CBT opiera się na sesjach terapeutycznych organizowanych indywidualnie lub w grupach. Istnieje również możliwość korzystania z programów komputerowych oraz podręczników tzw. samopomocy.
Niedawno udostępnione zostały przez publiczną służbę zdrowia w Anglii i Walii dwa programy komputerowe dla wszystkich potrzebujących. Jest to program Fear Fighter (tłumacząc “Pogromca strachu”) oraz program Beating the Blue (tłumacząc „Pokonać przygnębienie”). Ten pierwszy skierowany jest dla osób cierpiących na fobie i ataki paniki, natomiast ten drugi przeznaczony jest dla osób z depresją.
Cognitive Behavioural Therapy (CBT) w leczeniu dzieci
Aplikacja CBT opiera się na zasadach terapii poznawczo-behawioralne – pozwala to na modyfikację wzorców myślowych, w celu uzyskania lepszego nastroju.
Cognitive behavioural therapy dostępna jest już dla dorosłych pacjentów, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym, natomiast po raz pierwszy brytyjski państwowy instytut NICE, zalecił ją jako pomoc dla dzieci. Aplikacja może być stosowana w leczeniu dzieci, nastolatków i młodych dorosłych, między 5 a 18 rokiem życia.
Jest ona uzupełnieniem leczenia dzieci w gabinecie, które niejednokrotnie długo oczekują na kolejną wizytę u specjalisty. Ma to pozwolić na uzyskanie pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej w znacznie krótszym czasie, a przede wszystkim – utrzymać regularność terapii. Dzięki aplikacji wszyscy jej użytkownicy otrzymują również dostęp do zdalnych konsultacji ze swoim osobistym terapeutą.
Inne aplikacje CBT z terapią behawioralną
Dostępne są już na rynku inne aplikacje oferujące leczenie CBT. Jedną z nich jest aplikacja mobilna Catch It. Powstała dzięki wspólnemu projektowi uniwersytetów z Liverpoolu i Manchesteru.
Catch It jest aplikacją do terapii poznawczo-behawioralnej zaprojektowaną dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe i depresyjne. Dzięki prowadzonemu dziennikowi przez pacjenta pomaga lepiej zrozumieć swoje nastroje oraz pomaga odpowiednio je modyfikować.
Zadaniem użytkownika aplikacji Catch It jest notowanie informacji związanych z wydarzeniami mającymi wpływ na jego stan psychiczny, występującymi myślami, emocjami oraz sposobami zmiany podejścia do danej sytuacji.
Innym przykładem aplikacji CBT jest aplikacja Diary. Pozwala ona na zapisywanie wydarzeń, zachowań, myśli oraz emocji każdego dnia. Dzięki niej można również dokonywać ich analizy, śledzić je na wykresach oraz wysyłać raporty do swojego terapeuty. Aplikacja pozwala również dostosować listę emocji, które użytkownik chce na bieżąco śledzić.
Aplikacja Diary pozwala na dokumentowanie swoich emocji oraz ponowną ocenę swoich myśli. Jak podkreślają eksperci, aplikacja pomaga również rozpoznawać sposoby radzenia sobie z negatywnymi zachowaniami i emocjami.
Wszystkie dostępne aplikacje CBT do terapii behawioralnej są tylko uzupełnieniem podstawowego leczenia w placówce medycznej i nie są w stanie zastąpić prawdziwej terapii u specjalisty.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: