W listopadzie ubiegłego roku firma Microsoft definitywnie zamknęła platformę HealthValut. Jej główną ideą było łączenie technologii medycznych, badawczych oraz stworzenie nowego modelu współpracy z partnerami medycznymi. Gdy wszyscy byli przekonani, że Microsoft skreślił tę dziedzinę, nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji, a firma ogłosiła ogólną dostępność interfejsu Azure API dla FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources).
Azure – chmura doskonalenia opieki zdrowotnej
“Chmury” w tym przypadku to globalna sieć serwerów, z których każdy pełni inną funkcję. To sieć bardzo rozległa – jej zdalne serwery znajdują się w różnych miejscach na świecie. Przechowują dane, umożliwiają zarządzanie nimi, obsługują aplikacje oraz dostarczają zawartość lub usługi.
Oparte na przetwarzaniu danych w chmurze nowoczesne technologie pozwalają na znaczne usprawnienia w obszarze opieki zdrowotnej. To rozwiązanie, które pozwala wdrażać systemy oparte na sztucznej inteligencji. Inwestycje w sztuczną inteligencję, według raportu firmy Accenture tylko do 2021 r. przekroczą 6,6 miliarda dolarów w sektorze służby zdrowia, a stosowanie jej pomoże pozostawić 150 miliardów dolarów w systemie opieki zdrowotnej tylko do 2026 r.
Chmura Microsoft Azure jest jednym z przykładów najnowszych rozwiązań. Według ekspertów “uleczyć” ma opiekę zdrowotną na całym świecie. Azure pozwala zarządzać danymi w standardzie medycznym. Ponadto Microsoft proponuje rozwiązania, które już niebawem zawitać mają do sal operacyjnych, izb przyjęć i przychodni na całym świecie.
Chmura Microsoft Azure – co to takiego?
W październiku 2019 r. Microsoft ogłosił ogólną dostępność interfejsu Azure API dla FHIR. Fast Healthcare Interoperability Resource jest normą przedstawiającą formaty danych, elementy zastosowane w elektronicznym zapisie stanu zdrowia oraz jest interfejsem programowania aplikacji do elektronicznych zapisów stanu zdrowia.
Ponadto stanowi on alternatywę dla podejść zorientowanych na dokument poprzez bezpośrednie ujawnianie dyskretnych elementów danych jako usług. Przykładem są podstawowe elementy opieki zdrowotnej (pacjenci, przyjęcia, raporty diagnostyczne i leki), które można wyszukiwać i manipulować za pomocą adresów URL zasobów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu Microsoft Azure został pierwszą na świecie chmurą, która przetwarza i przechowuje dane w formacie FHIR, co według ekspertów
z pewnością zainteresuje badaczy, naukowców, a także lekarzy różnych organizacji.
Użytkownicy chmury Microsoft Azure mogą ponadto skorzystać z nowej platformy PaaS, która pozwala zaoszczędzić czas niezbędny do zarządzania danymi
i spożytkować go w realizacji innych celów.
Azure – zaufana chmura
Chmura Microsoft Azure stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo, co czyni
z niej bardzo zaufaną platformę. Posiada dużą ilość wielowarstwowych zabezpieczeń, a ich eksperci ds. bezpieczeństwa prowadzą całodobowe aktywne monitorowanie, chroniąc zasoby oraz dane.
Warto wspomnieć, że aż 3500 ekspertów od globalnego cyberbezpieczeństwa czuwa nad bezpieczeństwem przechowywanych danych na platformie Azure.
Microsoft Azure dodatkowo wykorzystuje technologie chmurowe uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, które wykrywają oraz blokują miliony zagrożeń, zanim wyrządzą jakiekolwiek szkody.
Technologia chmurowa Microsoft Azure posiada ogromny potencjał, który sprawdza się bardzo dobrze w wielu branżach, w tym również w systemie opieki zdrowotnej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: