Moduł Catoprime, mający na celu mapowanie serca jest już wykorzystywany w Polsce
i wspiera lekarzy w leczeniu pacjentów cierpiących na złożone zaburzenia rytmu serca. Zabiegi, które wykorzystują trójwymiarowe mapowanie serca, w opinii lekarzy, są bezpieczniejsze, efektywniejsze, a także bardziej ekonomiczne.
Cartoprime innowacyjna technologia mapowania serca 3D
Technologia Catoprime polega na stworzeniu szczegółowej, trójwymiarowej wizualnej mapy serca. Mapowanie serca 3D wykorzystuje się przy zabiegach ablacji, czyli zlikwidowaniu lub odizolowaniu obszaru tkanki, który powoduje arytmię. Wykorzystuje się w tym celu stworzenie niewielkiej blizny, której zadaniem jest zablokowanie przewodzenia impulsów elektrycznych, które powodują arytmię.
Technologia mapowania 3D jest tak istotna przy tym zabiegu, ponieważ pozwala na dokładne zlokalizowanie arytmii. Mapowanie serca tworzy się poprzez dostępy naczyniowe w pachwinie i na szyi – w czasie wystąpienia arytmii Cartoprime tworzy mapę jam serca
i pozwala na zrozumienie, w jaki sposób arytmia się rozprzestrzenia i jak można ją przerwać.
Nowe rozwiązania technologiczne
W module Catoprime wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym wykonana trójwymiarowa mapa serca jest jeszcze dokładniejsza, a wykrycie nieprawidłowości w rytmie serca i ich zlokalizowanie jest jeszcze prostsze.
Cartofinder – pozwala zidentyfikować nieregularne przedsionkowe zaburzenia serca a także powtarzalne wzorce aktywacji.
LAT Hybrid – sprawia, że zwiększa się dokładność lokalizacji zaburzeń, w porównaniu ze standardowym mapowaniem przedwczesnych pobudzeń komorowych (PVC).
Parallel Mapping – umożliwia wizualizację różnych zaburzeń rytmu serca w tym samym czasie, bez konieczności innego położenia cewnika.
Coherent Mapping – poprzez zastosowanie ograniczeń fizjologicznych do danych o czasie lokalnej aktywacji, sprawia, że ocena diagnostyczna przedsionkowego zaburzenia rytmu serca spowodowanego wystąpieniem tkanki bliznowatej, jest znacznie łatwiejsze, a czas zabiegu ablacji znacznie krótszy.
Naukowcy na całym świecie wciąż poszukują innowacyjnych rozwiązań leczenia chorób serca. Jednym z nich może okazać się miniaturowe serce z komórek macierzystych, które będzie leczyć wrodzone choroby.
Moduł Catoprime wykorzystywany jest już z powodzeniem w ośrodkach z Zabrzu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Kielcach, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie. Jak mówią lekarze technologia ta nie tylko sprawia, że zabieg ablacji jest bezpieczniejszy i bardziej precyzyjny, ale także krótszy, a dzięki temu pacjent krócej będzie przebywał w szpitalu. Jest to także zaleta dla placówek medycznych, ponieważ wpływa bezpośrednio na możliwość dokonania oszczędności – krótszy zabieg to mniejsze koszty ogólne jednostkowego zabiegu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: