Wykonywane z żywych komórek bądź innych materiałów bioniczne narządy są według ekspertów ogromną szansą na rozwiązanie problemów współczesnej transplantologii. Biodrukowanie narządów to prognostyk medycznej rewolucji, która nie tylko pokryje zapotrzebowanie na organy, lecz również poprawi jakość
życia pacjentów.
Transplantologia – bieżące problemy i innowacyjne rozwiązania
Liczba pobrań i liczba przeszczepień przypadająca na milion mieszkańców, określa dokładnie wskaźniki aktywności transplantacyjnej. Według statystyk w krajach europejskich Polska plasuje się w środku stawki.
Aktualnie na przeszczep w Polsce oczekuje około 2 tysięcy osób, a liczba ta niestety wciąż rośnie. Najwięcej, bo niemal połowę przeszczepianych organów stanowi nerka. W tym przypadku liczba przeszczepów zwiększa się, gdyż oprócz narządów otrzymywanych od zmarłych dawców, niejednokrotnie narząd nerki, pozyskiwany jest od żywej osoby z rodziny.
Pozyskiwanie innych organów do transplantacji wygląda niestety znacznie trudniej, gdyż wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań, w celu leczenia przewlekle chorych.
Główną bolączką transplantologii jest przede wszystkim niedobór organów, a także konieczność stosowania leków immunosupresyjnych, zmniejszających ryzyko odrzutu narządu przez biorcę.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które dają wiele nowych możliwości dla współczesnej transplantologii, są tzw. urządzenie mechaniczne, jak np. sztuczne serca. W ostatnim czasie pojawił się nowy sposób za sprawą inżynierii tkankowej, a są nim narządy bioniczne, stworzone z żywych komórek.
Biodrukowanie organów i tkanek “szytych na miarę”, zostało już okrzyknięte przełomem medycyny regeneracyjnej. Drukowanie w technologii 3D żywych organów i tkanek (wraz z naczyniami krwionośnymi), możliwe jest dzięki specjalnej, hydrożelowej substancji, zwanej biotuszem.
Bioniczna trzustka – nadzieja medycyny regeneracyjnej
Od 2017 roku polscy naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, prowadzą prace badawcze dotyczące biodruku narządów. Głównym ich celem jest stworzenie bionicznej trzustki dla pacjentów chorych na cukrzycę typu 1.
W marcu ubiegłego roku nastąpił medyczny przełom, gdyż udało się polskim naukowcom, pierwszy raz na świecie, wydrukować w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki. Naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki przez kolejne pół roku udoskonalali technologię oraz rozpoczęli testy na zwierzętach. Uzyskane pierwsze wyniki dowodzą, że opracowany materiał jest nietoksyczny dla zwierząt.
Kolejnym krokiem jest realizowany już projekt przeprowadzenia fazy przedklinicznej w celu dalszego udoskonalenia technologii, a następnym będzie wykonanie fazy klinicznej z udziałem człowieka.
Dotychczasowe sukcesy polskich naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki stanowią ogromną szansę dla pacjentów z cukrzycą, lecz nie tylko. Opracowane dotychczas na świecie produkty, jak m.in. biotusze, płyn perfuzyjny, bioreaktor, a także technologie ich wytwarzania i technologie biodruku 3D, stanowią ogromny wkład w rozwój medycyny i umożliwiają już w niedalekiej przyszłości drukowanie innych narządów.
Bioniczna ręka – proteza wspierana przez sztuczną inteligencję
Na całym świecie bez którejś z kończyn żyje około 10 mln ludzi. Ogromną szansę stanowią dla nich bioniczne (czyli sterowane za pomocą impulsów elektrycznych tworzonych w ludzkim ciele) protezy. Z roku na rok są coraz to bardziej zaawansowane technologicznie. Już wkrótce w Polsce produkowane będą bioniczne ręce, kontrolowane za pośrednictwem mózgu.
Opracowywany przez Aether Biomedical substytut „Zeus”, jest bioniczną protezą górnej kończyny dla osób, które straciły dłoń. Ten wielofunkcyjny bioniczny narząd, łączy łatwość sterowania z eleganckim designem.
Bioniczna proteza “Zeus” funkcjonuje za pośrednictwem przekazywania sygnałów nerwowych do mięśni. Dzięki niej osoby po amputacji są w stanie samodzielnie otworzyć i zamknąć sztuczną dłoń. Ponadto ta bioniczna kończyna posiada 12 trybów chwytania wraz z możliwością dostosowania kolejnych 2, pod każdego użytkownika indywidualnie.
Bioniczne narządy, o których mowa powyżej stanowią wielką nadzieję i szansę dla milionów ludzi na całym świecie. Warto podkreślić, że te innowacyjne technologie wciąż się rozwijają, udoskonalają, i co najważniejsze, stają się prawdziwą rzeczywistością zmieniającą obecną medycynę.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: