Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu wyhodowali w warunkach laboratoryjnych miniaturowe ludzkie wątroby, a następnie z powodzeniem przeszczepili je szczurom! Eksperyment amerykańskich uczonych jest wielkim sukcesem i daje ogromne nadzieje wszystkim cierpiącym osobom na niewydolność wątroby. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych niewydolność wątroby zabija rocznie ponad 40 000 osób.
Biofabrykacja w medycynie – naukowcom udało się wyhodować działające mini-wątroby!
Przeprowadzone badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu potwierdziły skuteczność działania potencjalnie rewolucyjnej technologii biofabrykacji. W innowacyjnym eksperymencie naukowcy wyhodowali w pełni funkcjonalne mini wątroby, a następnie z powodzeniem przeszczepili je szczurom.
Technologia biofabrykacji w medycynie może już niebawem pomóc zamknąć niedobór narządów wątroby oraz przyspieszyć sam proces przeszczepu.
Hodowla mini-wątroby do transplantacji – jak oni to zrobili?
W pierwszym etapie eksperymentu naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu pobrali ludzkie komórki skóry od ochotników, które kolejno przywrócili do stanu komórek macierzystych.
Następnie za pomocą hormonów i innych substancji naukowcy indukowali różnicowanie w komórkach, co spowodowało, że przekształciły się one w komórki wątroby.
Wyhodowane komórki wątroby naukowcy umieścili na tzw. „rusztowaniu” – wykorzystując ludzkie komórki macierzyste, wypełnili tkanki funkcjonalnej wątroby szczura.
Zazwyczaj wątroba człowieka dojrzewa w ciągu dwóch lat od momentu narodzin. Amerykańskim uczonym hodowla miniaturowej ludzkiej wątroby do transplantacji zajęła zaledwie kilka tygodni.
Mini-wątroby – eksperyment zakończony sukcesem nie jest pozbawiony wad
Amerykańscy naukowcy wyhodowane w laboratorium mini-wątroby przeszczepili pięciu szczurom. Dokładnie czwartego dnia trwania eksperymentu sprawdzili, czy ludzka mini wątroba się przyjęła.
Wykonane testy wykazały, że stworzone mini wątroby wydzielały kwasy żółciowe i mocznik. Cały eksperyment zakończył się sukcesem. Niestety przeszczepy nie przyjęły się idealnie. Słaby dopływ krwi do przeszczepu, zakrzepica i niedokrwienie, wskazały, że nadal istnieją poważne trudności w prawidłowym połączeniu przeszczepów z siecią naczyniową.
Szwajcarscy naukowcy skonstruowali niedawno innowacyjną maszynę, która utrzymuje przy życiu wątrobę poza ciałem pacjenta nawet przez tydzień. Możliwe, że będzie ona kiedyś kluczowym narzędziem podczas transplantacji wątroby wyhodowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu.
Naukowcy twierdzą, że na wielki przełom należy jeszcze poczekać kilka lat. Jednak ich odkrycie daje już teraz medycynie wiele nowych możliwości. Eksperyment hodowli organów zdecydowanie przybliża cały medyczny świat do ery biofabrykacji.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: