Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa stworzyli prototyp pierwszego na świecie robota, który potrafi bezboleśnie pobrać krew i następnie zbadać ją. Czy innowacyjne urządzenie w przyszłości może zostać powszechnie wprowadzone do służby zdrowia i zastąpić personel medyczny?
Innowacyjny robot pobierze i zbada krew
Każdego roku tylko w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadza się 1,4 mld pobrań krwi od pacjentów. Według przeprowadzonych badań klinicyści zawodzą u 40 proc. osób bez wyczuwalnych żył, 27 proc. pacjentów bez widocznych żył i u 60 proc. wychudzonych jednostek. Powtarzające się chybione wkłucia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy, różnego rodzaju infekcji i zapalenia żył.
Naukowcy z Rutgers University, największej instytucji edukacyjnej w amerykańskim stanie New Jersey, opracowali innowacyjnego robota, który zajmuje się pobieraniem krwi. Co interesujące, urządzenie posiada również właściwości badania krwi. Jak dobrze wiemy, jest to podstawową metodą monitorowania stanu zdrowia.
Opracowane przez naukowców automatyczne urządzenie jest zdecydowanie szybszą i tańszą technologią. Jest jeszcze jedna różnica względem tradycyjnych metod – dla pacjenta pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne.
Nowoczesny system do pobierania oraz badania krwi
Opracowany przez naukowców z Rutgers University system składa się tak naprawdę z trzech części: robota, modułu do pobierania krwi i pompowania jej do trzeciej części systemu, czyli do analizatora krwi.
Innowacyjny robot analizuje żyły pacjenta za sprawą zastosowania ultradźwięków oraz obrazowania bliskiej podczerwieni, rekonstruując układ żył w formie 3D.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, za każdym razem idealnie wkuje się w sam środek odpowiedniej żyły pacjenta.
Automatyczne urządzenie, oprócz modułu do pobierania próbek posiada również analizator krwi. Ten trzeci element systemu zawiera akrylową płytkę z próbką krwi, wirówkę do rozdzielenia krwi na różne części i optyczny mikroskop.
Wynalazek amerykańskich naukowców może być wykorzystywany przy łóżku chorego, w placówkach medycznych, a także w każdym miejscu, gdzie nie ma standardowej aparatury, m.in. w karetce.
Pierwsze testy systemu – 100% skuteczność!
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili już pierwsze testy innowacyjnego systemu do pobierania i badania krwi. Trwały 30 dni i były wykonywane na sztucznych rękach pokrytych skórą z żelatyny, z plastikowymi naczyniami krwionośnymi, Wykorzystany został płyn przypominający krew – zawierał fluorescencyjne mikroczęści imitujące białe krwinki.
Rozwiązanie to umożliwiło sprawdzenie skuteczności mechanizmu wkłuwania igły. Egzamin został zdany celująco – 100% skuteczność! Praktycznie identyczną efektywność działania, naukowcy otrzymali, testując drugi i trzeci element systemu.
Jedną z osób, który wykonał powyższe testy, jest Martin L. Yarmush – amerykański naukowiec, lekarz i inżynier. W jego opinii: “urządzenie jest świętym Graalem technologii badania krwi”.
Robotyka jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny. Nowoczesne roboty pomagają m.in. chorym z zaburzeniami pamięci, wykorzystuje się je do przeprowadzania operacji, a nawet wspierają podczas pracy personel medyczny. Czy również bezbolesny sposób pobierania i badania krwi za pomocą robota, już niebawem zostanie powszechnie wprowadzony do służby zdrowia?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: