Lato, jesień to okres częstych spacerów do lasów. A co za tym idzie? Większe ryzyko kontaktu z… kleszczami. Każdy wie, jak niebezpieczne są ich ukąszenia ze względu na choroby, które przenoszą (kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza). Jak je rozpoznać? Jak się ich pozbyć?
Programiści z Uniwersytetu Wisconsin-Madison wyszli naprzeciw pladze zachorowań na boreliozę. Wymyślili aplikację „Tick App”, która jest już dostępna w anglojęzycznej wersji w sklepie Google Play. Ma ona służyć w dwóm celom.
Pierwszym są badania, które pomogą uzyskać informacje o kleszczach i ich występowaniu. Drugim natomiast jest edukacja. Jakie występują rodzaje kleszczy? Na które zwracać największą uwagę? Jak bezpiecznie pozbyć się kleszczy? Na te pytanie znajdziesz tam odpowiedź.
W aplikacji ” Tick App” znajduje się również interaktywna ankieta naukowa, w której zbierane są informacje na temat ukąszeń przez kleszcze. Im więcej osób weźmie w niej udział, tym większa będzie świadomość na temat tych małych żyjątek. Ankieta podzielona jest na dwie części: „Dziennik kleszczy” i „Zgłoś ukąszenie”.
W pierwszej ważne jest odnotowanie miejsca, w którym zauważymy kleszcza. Czy był to las, czy łąka, a może w centrum miasta? Taka prosta informacja a pomoże lepiej zrozumieć i określić, gdzie najczęściej atakują kleszcze.
W drugiej części – „Zgłoś ukąszenie” należy niezwłocznie przekazać informacje o ugryzieniu – u siebie, u któregoś z domowników bądź zwierząt domowych. Objawami ugryzień najczęściej są: stan zapalny, opuchlizna, wysypka.
Jak tłumaczy Bieneke Bron, główny badacz na Uniwersytecie Wisconsin-Madison: „Chcemy poznać czynniki ryzyka dla ugryzień kleszczy oraz dowiedzieć się, co najczęściej zapobiega ukąszeniom.” Informacje takie są bardzo pomocne w odróżnieniu wszystkich występujących gatunków kleszczy zagrażających ludziom i zwierzętom. Co najważniejsze, wszystkie dane będą anonimowe.
O kleszczach, boreliozie coraz częściej słyszy się w radiu, telewizji, a także mediach społecznościowych. Tego typu aplikacja może okazać się bardzo pomocna nie tylko naukowcom, ale przede wszystkim nam samym.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: