Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przygotowali nowe narzędzie dla wszystkich pacjentek Centrum Chorób Piersi. To bezpłatna, mobilna aplikacja, która oprócz szerokiej bazy informacji na temat raka piersi, stanowi przede wszystkim ogromne wsparcie dla wszystkich chorych kobiet.
Szpitalna aplikacja przydatnym narzędziem
Szpitalna aplikacja jest narzędziem bardzo prostym w użyciu – jej menu przypomina wręcz strukturę poradni leczenia piersi jak w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Użytkownicy aplikacji mają do wyboru podążanie ścieżką profilaktyki (przeznaczona została dla kobiet, które nie chorują, lecz w trosce o swoje zdrowie, chcą kontrolować swoje piersi) lub leczenia (przeznaczona jest dla kobiet, u których stwierdzono już nowotwór piersi). Szpitalna aplikacja pozwala więc już na wstępie dokonać wyboru odpowiedniej opcji, dla danego stanu zdrowia pacjentki.
Mobilna aplikacja stworzona została dla wszystkich kobiet będących pacjentkami Gdańskiego Centrum Chorób Piersi. Jest niczym encyklopedia wiedzy – to źródło wielu bezcennych informacji, które stale poszukiwane są przez chorych i ich rodziny w Internecie.
To oczywiście nie wszystko! Aplikacja służy również do bieżącego monitoringu stanu zdrowia pacjentek z rakiem piersi. Zapewnia im ciągły dostęp do aktualnych informacji dotyczących ich choroby. W odpowiedniej zakładce znajdziemy ponadto instrukcję samobadania piersi, zawierającą szczegółowy opis wraz z rysunkami.
Szpitalna aplikacja zapewnia ciągły kontakt z UCK
Wszystkie kobiety po zainstalowaniu mobilnej aplikacji, będą mogły każdego dnia wypełniać specjalnie przygotowaną ankietę, składającą się z kilkunastu pytań.
Jedno z nich dotyczyć będzie określenia dolegliwości w skali od 1 do 4. Jeśli pacjentka zaznaczy 3 stopień dolegliwości, od razu do pielęgniarki zostanie wysłana wiadomość e-mail, zawierająca wspomnianą informację. Po jej otrzymaniu pielęgniarka skontaktuje się z pacjentką, przeprowadzi wywiad, doradzi, a w razie potrzeby, umówi chorą na konsultacje z medykiem.
Szpitalna aplikacja jest niczym “lek” dla wszystkich chorujących kobiet. Bardzo często po usłyszeniu diagnozy, pojawia się zwątpienie, brak nadziei, brak chęci do dalszego życia. Aplikacja zawiera opisy pacjentek, które pomimo “wyroku”, przeszły ten sam proces leczenia i są teraz w pełni zdrowymi kobietami. Informacje te dają ogromny zastrzyk nadziei wszystkim chorującym, że się da, że można, że nie wolno nigdy się poddawać.
Aplikacja zawiera szczegółowe informacje dotyczące Centrum Chorób Piersi UCK,
a także informacje dotyczące organizacji chorych. Wszystkie cenne dla każdej pacjentki wiadomości związane z organizacyjnego punktu widzenia (np. zmiana godzin przyjęć lekarza), mają być również niezwłocznie umieszczane w szpitalnej aplikacji.
Dalsze plany twórców szpitalnej aplikacji
Szpitalna aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK jest tylko jednym z kilku działań, mających na celu poprawę jakości leczenia wszystkich kobiet z rakiem piersi.
Twórcy aplikacji mają kolejne plany, które będą chcieli wprowadzić w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szpital chce działać w ramach tzw. breast unitu. O co chodzi? Placówka chce poddać się międzynarodowej ocenie i otrzymać certyfikat, jako wyspecjalizowany ośrodek leczenia raka piersi.
Szpitalna aplikacja dla kobiet z rakiem piersi jest tylko pierwszym krokiem, a jej twórcy mają kolejne plany mające na celu rozszerzenie zakresu działania tego narzędzia o inne schorzenia. Mają to być choroby onkologiczne, takie jak rak prostaty, czy rak płuca. Szpitalna aplikacja również przeznaczona ma być dla wszystkich pacjentów poddawanych przeszczepom.
Szpitalną aplikację Centrum Chorób Piersi UCK można bezpłatnie pobrać z internetowego sklepu Google Play, a także co bardzo istotne, bezpłatnie z niej korzystać. Już niebawem aplikacja będzie również dostępna w sklepie App Store. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego założycielem jest Gdański Uniwersytet Medyczny.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: