Społeczeństwo w Polsce starzeje się – to fakt niepodważalny. W efekcie mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób chorych, rosnące potrzeby zdrowotne pacjentów oraz… coraz większe nakłady finansowe niezbędne do utrzymania pomocy. Rozwiązaniem może okazać się nowy kierunek w systemie ochrony zdrowia, a jest nim Value Based Healthcare.
Zmiany w systemie ochrony zdrowia – raport Value Based Healthcare
W lipcu zaprezentowany został raport „Value Based Healthcare – nowa definicja ochrony zdrowia i jej wpływ na poprawę jakości leczenia”.
Przedstawiono w nim m.in. wzorce najlepszych praktyk z innych krajów, które pozwalają dobrze zarządzać kosztami, jak i pozwalają osiągać bardzo wysokie efekty leczenia.
W przedstawionym raporcie ujęto również polecane działania, których skuteczność zależy od współpracy pomiędzy jednostkami zajmującymi się innowacyjnymi i jednostkami odpowiedzialnymi za nowoczesne metody ochrony zdrowia, zarówno od strony technicznej, stricte medycznej i systemowej.
W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w medycynie. Dotychczasowe choroby uznawane za nieuleczalne, stały się schorzeniami przewlekłymi. Ciągła kontrola chorób, nowe metody leczenia, umożliwiły powrót pacjentom do normalnego trybu życia, a także radykalną poprawę jego jakości.
Value Based Healthcare – co to za raport?
“Value Based Healthcare”, według dr Beaty Jagielskiej, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej, jest nowym spojrzeniem na system ochrony zdrowia, dzięki któremu nastąpi dalszy jego rozwój. Bazuje on na wcześniejszych działaniach i jest pierwszą tego typu publikacją, prezentującą różne spojrzenie na wartość w ochronie zdrowia.
Autorzy raportu zajmują się aspektami czysto ekonomicznymi, etycznymi, a często przyjmują również spojrzenie z perspektywy samego pacjenta. Raport “Value Based Healthcare” powstał we współpracy Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej i Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Jakie czekają nas zmiany w ochronie zdrowia w 2020 r.?
Tak naprawdę odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. Dlaczego? Ma to przede wszystkim związek z wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które miały miejsce 13 października. Każda ze startujących partii wyborczych miała przygotowane swoje własne propozycje zmiany w sektorze ochrony zdrowia na najbliższe cztery lata.
W sporządzonym raporcie “Value Based Healthcare” eksperci jednak podkreślają, że zmiany w ochronie zdrowia dzięki wprowadzeniu VBHC w Polsce, mogą być alternatywą dla płacenia za ilość usług przy ograniczonym budżecie i wciąż rosnących potrzebach zdrowotnych.
Według Agnieszki Sznyk, prezes Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, współtwórcy raportu, ilość dowodów na opłacalność modelu VBHC w trakcie stosunkowo krótkiego okresu ostatnich 15-20 lat (przykłady z innych krajów, m.in. Holandii, krajów skandynawskich i USA) jest wręcz niebagatelna,
a poprawa wyników terapeutycznych w wielu przypadkach ocenić należy jako znaczącą.
Wprowadzenie modelu VBHC, w wyżej wspomnianych krajach, wpłynęło na jakość leczenia, jego dostępność, a łańcuch dostaw opieki zdrowotnej, koordynacji i integracji procesów terapeutycznych, uległ znaczącej poprawie.
VBHC wymaga najpierw opracowania procesu przygotowawczego m.in. wprowadzenia odpowiednich instytucji i regulacji prawnych oraz stworzenia baz danych. Czy Polska jest już na to gotowa?
Doświadczenie z innych krajów przedstawione w raporcie “Value Based Healthcare” pokazuje, że nie należy bać się wprowadzania zmian. One z czasem zaprocentują i pozytywnie wpłyną na jakość oraz skuteczność nie tylko leczenia, lecz całego funkcjonowania sektora ochrony zdrowia.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: